zde najdete pouze online hry zdarma

Recenze: Auto Club Revolution - closed beta

Že se jedná o automobilové závody – to vidíte z obrázků. Ale jak se to ve skutečnosti hraje? Jedná se o arkádu nebo o reálný simulátor? Pojďme se na to podívat zblízka.
Autoři hry uvádějí, že se spíše nejedná o reálný simulátor a realita by měla být přizpůsobena zábavě. Je pravda, že zde na jízdní vlastnosti nemá vliv množství paliva v nádrži a podobné detaily a nelze si ani detailně nastavit všechny parametry vozu (zatím), ale z mého pohledu to rozhodně arkáda není a blíží se to spíše simulaci.

Ale začněme od začátku. Zprvu vám hra může trochu zamotat hlavu, jako mě. Nejprve jsem si nebyl zcela jistý, jak a kde se ta hra vůbec hraje, protože propracovaný web navozoval dojem, že jde o hru hranou v prohlížeči. A ona je to také tak trochu pravda. Hru si sice stáhnete, nainstalujete a hrajete jako každou normální hru, ale pouze co se týká samotných závodů. Všechno ostatní, jako je kupování aut, vylepšování, nastavování, zakládání závodů atd. - to se děje ve webovém prohlížeči.

Závod na rovince
Závod na rovince

Zprvu to může působit rozpolceně a řekl bych, že i kvůli tomu se každý závod nahrává zbytečně dlouho, protože se hra jakoby spouští vždy úplně od začátku, ale na druhou stranu to má i své nesporné výhody. Například pokud jste někde na počítači, na kterém nemůžete hrát (nelze instalovat hry, malý výkon...), stále můžete dělat spoustu věcí jen díky prohlížeči.

Jak se to tedy hraje?


Nevím jestli se mnou bude hodně lidí souhlasit, ale já říkám, že se to hraje parádně. Jestli jste byli zvyklí z nějaké arkádovější hry, že soupeře předjedete tím způsobem, že se opřete o svodidla a prodrhnete se dopředu, kdežto soupeř pojede poctivě pomalu bez škrábnutí po silnici, tak tady vám to neprojde. Každá kolize karosérie se soupeřem nebo zdí může mít fatální důsledky na vaši jízdu a o to více ze začátku, když nemáte vytuněné auto.

A to mluvím o kolizi? Nepotřebujete ani bourat, stačí když v jednoduché trati LA River mírně zatočíte. Jedná se o rovnou trať, která připomíná placatější ovál. Jelikož tam jedou auta na maximum a před zatáčkou je potřeba si trochu nadjet, musíte mírně zatočit. A to mírné zatočení může snadno způsobit to, že hodíte 4x hodiny, protože při nesprávném najetí do zatáčky, nebo příliš velké rychlosti pochopíte, že si nemůžete dělat co se vám zachce.

Agresivní jízda?! Vždy on to do mne napral zezadu!
Agresivní jízda?! Vždy on to do mne napral zezadu!

Nejedná se ale o nějaké nereálné fyzikální zákony, které by vám kazily požitek ze hry. Naopak chování aut vypadá velmi logicky a nečeká vás tady nesmyslné házení hodin na trávě, když minimálně zatočíte. Každý si zde několikrát rozmyslí, jestli vás čistě předjede, nebo do vás ťukne a stejně tak vy si rozmyslíte, jestli mu to předjíždění dovolíte, nebo ho zkusíte odstrčit. Protože jak jsem už psal o kolizích, většinou to skončí špatně pro oba.

Samozřejmě, že se každé auto chová jinak a zásadní vliv na to má náhon na přední, zadní nebo všechny čtyři kola. S předním náhonem máte problémy vybrat zatáčky ve vyšších rychlostech, se zadním zase krásně driftujete, ale srovnat smyk není žádná legrace.

Vylepšování auta
Vylepšování auta

Člověka potěší to, že i když je zde možné nastavit si asistence řízení (fuj, nesnáším je), nestane se z ACR tupá hra, ve které stačí držet plyn a všechno to udělá za vás. Ani omylem. Sice vám auto bude o trochu lépe sedět na silnici, ale stejně to nebude nic lehkého. Není nad to, když se zuby nehty derete dopředu a před vámi jedoucímu hráči to ze zatáčky mírně ustřelí, ale rozkýve ho to sem a tam, nevyrovná to a zamíří si to do pole. Hráči zkrátka dělají chyby a mají problémy auto ukočírovat stejně jako vy. Ale to je na tom právě to super. Když před sebou vidíte bouračku, tak si říkáte „muhehehéé“, jen do chvíle, než vám dojde, že tím chaosem před vámi musíte projet bez nabourání.
Pokud by si z této hry chtěl někdo udělat arkádu a zkracovat si například zatáčky po trávě, opět nepochodí. Hra to pozná a napaří mu penalizaci, takže nebude moct jet chvilku na plný výkon. Penalizace platí i v případě, že budete do někoho bourat, nebo pojedete v protisměru – což normální lidé nedělají, ale stát se to může pokud zůstanete otočení do protisměru a potřebujete se otočit zpět.

Má to sice polepené, ale to není důvod být předemnou!
Má to sice polepené, ale to není důvod být předemnou!

ACR není žádná terénní hra, na tratích nenajdete žádné skokánky a jiné šílenosti. To ale neznamená, že by auta byla přibita k silnici. Nezřídka se setkáte s tím, že potkáte převrácená auta na boku, nebo na střeše.

Při závodění je k dispozici několik různých standardních pohledů – dva na celé auto, z kapoty, oči na silnici a nechybí ani pohled dozadu, nebo ze stran. Pohled z vnitřku vozu však k dispozici není.

Jelikož se jedná o online hru, je všem jasné, že si tady hráči nebudou závodit jen tak pro nic za nic. Za odjeté závody dostanete expy a kredity. Tyto odměny dostanete až závod dokončí všichni hráči. Ale nemusíte na to čekat a jakmile dojedete, hodí vás to na web a můžete pokračovat v hraní dál. Jakmile se tento starý závod konečně dokončí, přijde vám soukromá zpráva s informací, jaké odměny jste získali a ty se vám přičtou. Počet expů závisí na umístění v závodu, počtu hráčů, ujetých kilometrech, penalizacích, na počtu zapnutých asistencí a na typu řazení rychlostních stupňů. Díky expům se vám zvyšuje rank a díky ranku máte možnost nakupovat nová auta.

Zapnutý bloom
Zapnutý bloom

Podobná měřítka platí i pro výši získaných kreditů, za které si můžete koupit různé vybavení. Vybavení může být v podobě jiné barvy auta a ráfků, nebo v nalepení všelijakých nálepek na auto, které můžete všelijak otáčet, deformovat a umístit kam a jak chcete. Díky tomu lze vytvořit zcela unikátní designy aut a být tak snadno rozpoznatelní nejen na trati, ale i na webu, jelikož každá vzhledová změna je hned vidět v malém náhledu vašeho právě vybraného auta. To ale pořád není zdaleka vše. Lze si zakoupit například i jiné ráfky kol a hlavně se musíme dostat k tomu nejdůležitějšímu – vylepšení auta.

Vylepšit si můžete šest základních vlastností vozu: převodovku, pérování, kola, motor, váhu a zapalování. Každá vlastnost může mít více částí a každá část ještě několik dílů. A vy kupujete jednotlivé díly. Před koupí jakéhokoli dílu se můžete podívat, jaké vlastnosti auta se vám vylepší nebo zhorší a o kolik. Každé vylepšení zvýší celkovou hodnotu auta, která se udává pod zkratkou VPR. Čím větší VPR, tím se bude vašemu autu zvyšovat i jeho třída. Ta má vliv na závody, které mohou být omezeny na určitou třídu, například pokud někdo nechce, aby proti jeho nejslabšímu autu závodili ti nejsilnější.

Tabulka VPR a tříd

 • E: 0 - 275 VPR
 • D: 276 - 320 VPR
 • C: 321 - 335 VPR
 • B: 336 - 360 VPR
 • A: 361 - 388 VPR
 • SC: 389 - 407 VPR
 • EX: 408 - 500 VPR
 • RA: 501+


Momentálně je ke koupi 28 aut od Opel Corsa po Bugatti Veyron s tím, že do začátku dostanete bílého Opla Astru. Není to ale žádné ořezávátko a šlape pěkně. Všechna auta jsou plně licencována a jsou to věrné kopie originálů v bezchybném provedení.

Startovní rošt
Startovní rošt

Tratí je zatím sedm a jedná se převážně o známé závodní okruhy, ale některé jsou i ve zcela jiném provedení a nemusí se ani jednat o okruh. Je tu i jedna trať, která vede pouze rovně. I když je okolí tratí pěkně provedené, a samotné tratě nejsou jen naprosté placky ale najde se tu a tam i nějaký kopeček, přesto mi přišly tak trochu prázdné. Placatá textura trávy okolo a mantinel. V několika případech se podle trati objevilo pár kuželů a někdy i pneumatiky – ovšem ty tam byly jen na parádu, protože skrz ně šlo projet.

Pokud si myslíte, že tohle je už všechno, co se dá o hře říci, jste na omylu. Lze sice sbírat expy a kredity, ale to zdaleka není vše. Dále tu máme beta challenges (v plné verzi to bude mít zřejmě jiný název) a to v počtu kolem šedesáti. O co jde? Jsou to takové malé questy typu „desetkrát založte hru“, „vyhrajte závod s autem třídy B“, „prohlédněte si cizí profil“, „přidejte si někoho do přátel“ atd. Jak vidíte, některé úkoly se musí dělat ve hře, jiné na webu. Webové stránky jsou hodně propracované a obsahují i takový malý vlastní facebook, kde si můžete přidávat kamarády, lajkovat auta, psát statusy a mnoho jiných věcí. Byly zde ještě denní questy, ale ty nefungovaly a tak je autoři prozatím odebrali.

Další zajímavostí jsou takzvané Race Pins. Je to něco jako ocenění zde na stránkách Itemu a zkrátka po dosažení určitého cíle (odlepte se s autem od země, vyhrajte závod, kupte 20 aut, najeďte 100 000 kilometrů...) získáte tento Race Pin. Každý Race Pin má jiný obrázek a maximálně tři, které jste získali, si můžete připnout k autu. Poté tyto tři rekordy uvidí na webu každý vždy u vašeho náhledu auta. Zároveň je u každého Race Pinu ukázáno, kolik procent hráčů dokázalo tento Race Pin získat, takže když má někdo hodnoty jako třeba 1%, je opravdu jeden z mála, který to dokázal.

Zadní náhon, to je prevít, ten vám rozbil auto.
Zadní náhon, to je prevít, ten vám rozbil auto.

Hra dělá docela tajnosti s tím, jak se dá vlastně ovládat a jaké má možnosti. Nastavení hry se totiž provádí rovnou na třech různých místech.

Zaprvé je pár voleb na webu v profilu, například nastavení asistencí.

Zadruhé přímo ve hře, když hrajete, je možné hru pauznout klávesou ESC (jen pokud hrajete time trial singleplayer, jinak bych to nedoporučoval) a tam lze nastavit pár možností a hlavně také způsob řazení, které se dělí na automatické, poloautomatické (řadíte jen nahoru) a manuální. Lze si tam prohlédnout i nastavení veškerého ovládání ve hře, ale z neznámého důvodu ho nelze měnit. Díky tomu zjistíte, že například klávesa F4 zapíná řízení za pomoci myši (hezké, plynulé, zatočíte si jak hodně sami chcete) a F9 zapíná bloom.

Polepování auta
Polepování auta

A zatřetí je schované nastavení v trayi, když spustíte hru (ta malá ikonka volantu ve Windows liště vpravo dole). Po kliknutí pravým tlačítkem se zobrazí několik možností a mezi nimi je i volba, ve které si můžete přenastavit veškeré ovládání podle sebe a hlavně nastavit grafické nároky, rozlišení a vyhlazování.

Menší kolize napravo
Menší kolize napravo

Kromě toho, tray ukrývá i volbu, která vyvolá download okno. Jedná se o updater, známý z jiných her, který stahuje aktualizace. Ovšem tady je skrytý. Základní instalace hry má totiž velikost kolem 300 MB. Zbytek dat (kolem 2,5 GB) se následně stáhne updaterem, ale bez jeho zobrazení to nikde není vidět. Připravenost hry ukazuje jen barva ikonky volantu v trayi – červená = stahuje se, nelze hrát, žlutá = stahuje se ale některé tratě už můžou jít hrát, zelená = vše je staženo, vše bude fungovat.

Bohužel já si momentálně už zahrát nemohu, protože právě poslední aktualizace updateru mi zařídila to, že se mi všechny další aktualizace stahují pořád dokola a končí s chybou. Autoři hry však slíbili, že to bude co nejdříve opravené, což je další zajímavé plus této hry. Nevím, zda je to způsobeno closed betou, ale na chatu, než odstartujete hru, se velmi často vyskytují vývojáři hry, zřetelně odlišeni od běžných hráčů. Co je ale hlavní, opravdu si s hráči normálně povídají a trpělivě řeší problémy a snaží se poradit. Jestliže si tedy chcete popovídat přímo s vývojáři této hry, stačí zaskočit na chat.

Grafika


Co se týká aut, tak tam je zpracování dokonalé. Nelze nic vytknout. Ale při jízdě jsem si všiml, že motion blur rozmazává kromě okolí a silnice i samotný stín auta a působí to trochu rozsekaně.

Odměny za odjetý závod
Odměny za odjetý závod

Závody probíhají v různých denních dobách (ráno, poledne, večer) a díky tomu má prostředí jiný nádech. Ovšem nedočkáme se tmy, nebo jiného počasí. O tratích jsem už mluvil a celkově grafika vypadá uhlazeně, střídmě a pěkně. Přesto mi nároky na paměť počítače pro spuštění této hry přijdou nesmyslně veliké.

Horší je to s efekty, jako třeba s kouřem po smycích. Hra zobrazí ušmudlané bílé obláčky a to je všechno. Ne že by na tom hra stála, ale tohle by se mělo trošku dopilovat. Zbývající efekty jsou cákance od kol, když se projede louží a jiskry, když se někde tře plech o beton nebo o jiný plech. Tyto efekty jsou bezchybné a tím výčet efektů končí (pokud nepočítám plameny z výfuků, které přidal poslední update).

Zvuky


Zvuk vašeho motoru je lahoda pro uši i u toho prvního auta, které dostanete do začátku zadarmo. Parádní zvuk při řazení, brblání když vyjíždíte z trávy nebo když pustíte plyn do zatáčky. Až si člověk říká, jestli by ten motor nechtěl vyčistit, než se to rozškytá do souvislého zvuku. Prostě nádhera.

Detailně zpracované auto (obarvování v internetovém prohlížeči)
Detailně zpracované auto (obarvování v internetovém prohlížeči)

Co je už o poznání horší, jsou zvuky při replayi, nebo ještě hůř – zvuky okolních hráčů. Okolní hráči nejsou slyšet vůbec hezky a ani souvisle. Když vás někdo dojíždí, nebo se snažíte někoho předjet, slyšíte jakési cukaté hekání, místo krásného zvoučku, který vydává váš vůz.

A ohledně hudby – žádná není.

Nedostatky


K nedostatkům se toho nedá říci mnoho, jelikož od hry v closed beta verzi se očekává, že nějaké mouchy mít bude. Mohu tady některé vyjmenovat, ale nebude to mít stejně žádný vliv, jelikož při vydání plné hry to může vše vypadat úplně jinak.

Malinký nedostatek je tedy nemožnost přepnout si tachometr z mil za hodinu na kilometry za hodinu. Kdo to má pořád přepočítávat. Potom ani nevím, jestli jedu rychle nebo pomalu.

Seznam účastníků závodu
Seznam účastníků závodu

Větší nedostatek je poskakování ostatních aut, když máte vy nebo oni horší ping. V takovém případě se může stát, že na silnici všelijak nepřirozeně poposkakují.

A poslední nedostatek, kromě zvuků, které jsem už zmínil, je úplné vynechání poškození vozidel. Auta nelze poškodit ani vzhledově, ani jinak. To sice nemá s hratelností moc co do činění, ale určitě by se s rozmlácenými auty užilo více legrace.

Závěrem


Auto Club Revolution
8z10 Hratelnost: 9
Grafika: 7
Zvuk: 10
Max level: 0
Měna: Credits
Questy: Ano - mnoho
Minimální požadavky:
CPU Dual Core 1.8 GHz, RAM 3 GB, GFX 256 MB, Pixel Shader 3.0.
KLADY:
 • skvělá hratelnost
 • nearkádovost
 • perfektní zvuky motorů aut
 • reálná licencovaná auta
 • propracovaný komunitní systém
 • vylepšování aut
 • polepování aut
ZÁPORY:
 • vysoké hardwarové nároky
 • closed beta chyby
Download hry
I když je hra teprve v closed betě a lze hrát maximálně jen v osmi lidech najednou, jedná se o překvapivě hratelný a kousek, který je povinnost alespoň vyzkoušet. Absence jakýchkoli arkádových prvků by normálně mohla znamenat nudu, ale zde je tomu naopak. Na první pohled běžná trať, u které si člověk představí, že bude jen nudně kroužit dokola, dá opravdu zabrat tak, až se řidič zpotí na pr.., na zádech a jen co dojede, bude chtít jet znovu i když skončil na posledním místě. A na konec ještě jedna poznámka – tahle hra je vytvořena v programu Unity3D, který je zdarma. Tak šup – vytvořte také něco podobného.
Recenze | 26.02.2012 | Autor: Rotačák
přečteno 7102x | komentářů: 44

Komentáře

Pro psaní komentářů se nejprve přihlaste.


burgmann97 lvl6 p0 12.05.2013 11:19:32
nahlásit | odpovědět
Graficky aj ako simulator je to super, ale nebavilo ma to moc.
comonke lvl4 p0 19.02.2013 09:00:59
nahlásit | odpovědět
Huste a dobre ale nfs je lepší :) ale LIKE se hodí ne? xD
burgmann97 lvl6 p0 05.12.2012 17:06:50
nahlásit | odpovědět
Htal som to, ale az tak moc ma to nebavilo :(
pest lvl7 p2 27.10.2012 14:42:50
nahlásit | odpovědět
Bral bych to.
Ondra88 lvl8 p1 03.10.2012 21:33:27
nahlásit | odpovědět
Ale, mohlo by to mít lepší grafiku.
Superis lvl5 p0 03.09.2012 12:26:24
nahlásit | odpovědět
Celkem pěkná hra :)
heavenking lvl6 p1 01.08.2012 14:23:10
nahlásit | odpovědět
Vyzerá to že to bude dobrá hra :).
sorrer lvl13 p0 12.06.2012 17:19:11
nahlásit | odpovědět
Nevíte někdo proč mi to nechce jet? Spustím hru, otevře se mi okno a napíše dole game launcher a po chvilce game closed. Nechápu vůbec proč.
Rotačák lvl46 p21 12.06.2012 17:23:23
nahlásit | odpovědět
A máš ji updatlou? Tzn. staženo několik GB dat?
sorrer lvl13 p0 12.06.2012 17:25:09
nahlásit | odpovědět
Jj. Mám určitě jinak by mi nenaběhlo vůbec nic. Normálně se spustí okno kde se ukazují hráči.a dole napíše game launcher a zachvilku game closed.
Rotačák lvl46 p21 12.06.2012 17:28:06
nahlásit | odpovědět
Tak hráči se ukazují i když nemáš staženo vůbec nic, ale volant v liště windows dole vpravo máš teda zelený, jo?
sorrer lvl13 p0 12.06.2012 17:29:44
nahlásit | odpovědět
Jojo, volant mám zelený. Vůbec nechápu čím by to mohlo být a celkem rád bych se na tu hru mrknul :-(
Rotačák lvl46 p21 12.06.2012 17:32:51
nahlásit | odpovědět
Tak to ses dostal dál než já :) No jestli máš dost RAM, tak leda zkusit to obvyklé - vypnout antiviry, firewally a nainstalovat nejnovější ovladače na gfx kartu.
sorrer lvl13 p0 12.06.2012 17:38:54
nahlásit | odpovědět
Ram mám 4gb, což si myslím, že by neměl být problém. Jinak mám všechno vyplé a pořád nic :-) nevím už co dělat. Jsem bezmocný :-)
Rotačák lvl46 p21 12.06.2012 17:42:41
nahlásit | odpovědět
Ještě mne napadlo - spouštíš hru z google chrome? Jestli ne, tak ještě tohle zkus.
sorrer lvl13 p0 12.06.2012 17:43:36
nahlásit | odpovědět
Právěže jo, taky už sem o tom někdě četl.
tobcz lvl4 p0 10.05.2012 23:02:55
nahlásit | odpovědět
Nainstaloval....odinstaloval....
Radex lvl9 p0 01.05.2012 11:35:05
nahlásit | odpovědět
Omg další auta.
WIPig lvl15 p2 22.04.2012 09:35:33
nahlásit | odpovědět
Good.
EjKejTrenak lvl23 p4 31.03.2012 17:00:58
nahlásit | odpovědět
Kdo chce beta key napište do PM.Já tu hru nezpustím XD
Nejnovější screenshot
Nejnovější screenshot
gc3non: Potkal jsem Gam...........
Ovládací panel
Přihlašovací jméno:
Heslo:
zapomněli jste heslo? zaregistrujte se zde
Nejnovější zpráva z chatu
Nejnovější článek z blogu uživatelů
Miničlánky
Nejnovější minirecenze
Sherwood Dungeon
0 z 10
Nejnovější komentáře
Rift
1 gc3non: Seratos?
Rift
2 gc3non: Strom :-D asi.
Rift
2 otakar: Souhlasím,bohužel:(
Prius Online: Otevřená beta startuje 2. června
4 Dena: Kde si to můžu stáh nout?
War Thunder
4 ohandl: Neni to špatná hra ale ty odměny při spouštěni hry,nic moc.
Renesanční Království: Po válce
1 paveldf: Nikdo nic nepíše, tak snad se nebudete zlobit, když něco přidám já. V Renesančních královstvích máme již rok 1...
Blood and Soul
2 plnyhrnekkafe: Ale docela jen je to rusky.
War Thunder
1 Hipno: Vypadá to dobře :D
Revelation Online
5 Monoke: To já si vždycky čas najdu xD Legie mě chytla jako nikdy žádný jiný datáč :-D
Revelation Online
2 Monoke: Vypadá to vcelku zajímavě :)
Nejnovější videa

Might & Magic Heroes Online: Oficiální trailer
Není tam toho ukázáno ze hry zrovna hodně, ale vypadá to moc pěkně.

Armored Warfare: Ukázka soundtracku
3 Společnost Obsidian Entertainment zveřejnila krátkou ukázku soundtracku do sv...

Archlord 2: Vlog - Loot & Equipment
Tvůrci berou vše vážně a připravují pro hráče několik epizod vlogů. Tohle je ...

Top uživatelé
UživatelLevel
1. gc3non 39 (113 expů)
2. Dvoulistek 37 (209 expů)
3. davi.k 37 (181 expů)
4. fabia98 37 (0 expů)
5. Andy 36 (41 expů)
6. otakar 35 (193 expů)
7. Trenak 35 (162 expů)
8. Mirdous 33 (276 expů)
9. Khemenki 31 (181 expů)
10. SuG4Ru 31 (164 expů)
Nejvíce kliknutí
UživatelKliknutí
1. ||Cobra11|| 1449
2. herovis 1013
3. Trenak 830
4. Rotačák 347
5. avrilka19 316
6. zafan 287
7. EjKejTrenak 189
8. ExisteR 181
9. Andy 138
10. canki 115
Tip na článek
© ITEM 2011 - 2020 | Reklama | Podmínky | Kontakt