zde najdete pouze online hry zdarma

Recenze: Runes of Magic

Hru Runes of Magic jsem sledoval už když byla v betaverzi a těšil jsem se co z téhle hry vyplyne. Navíc jsem zaslechl, že to má být jakési WOWko zdarma a i když jsem prakticky WOW nikdy nehrál, tak představa že to má konkurovat nejpopulárnější hře mě lákala víc a víc. Jakmile hra opustila stav beta, vrhnul jsem se na ni a hned jsem vybral PVE server, abych nebyl obtěžován PK hráči.
Každý server je ještě rozdělen na několik kanálů, mezi kterými můžete během hraní přepínat a tak se třeba potkat s jinými hráči, nebo najít moby které potřebujete, kteří se na vašem kanálu ne a ne objevit.
Startovní lokace knighta.
Startovní lokace knighta.

Očekával jsem detailní nastavení postavy a také jsem se ho dočkal. Sice nedosahuje kvalit Perfect Worldu, ale lze se tady také dost vyřádit na proporcích postavy. Tedy až na obličej. Ten mne přímo vyděsil. Ať jsem nastavoval tvář jakou jsem chtěl, pořád vypadala hrozně.

V několika minulých hrách jsem hrál většinou za kleriky a podobné slabé postavy, tak jsem si tentokrát chtěl vybrat někoho silného, abych nemusel být závislý na ostatních a všechno přežil. Zvolil jsem tedy knighta a s ďábelským výrazem ve tváři (a to doslova, viz divné vzhledy obličejů) jsem se pustil do hraní.

Do začátku jsem dostal buff na 24 hodin na zvýšení 20% statů. Jenže jsem po pár hodinách přecenil schopnosti mé postavy, zemřel jsem a buff byl v tahu.
Megamonstrum, které je ale hodné - zatím.
Megamonstrum, které je ale hodné - zatím.

Čím jsem se dostával dál a dál, zjišťoval jsem, že je něco špatně. Mydlil jsem nepřátele jak klerik v rytířském oblečení při použití mágovských zbraní. Česky řečeno – byl jsem slabý, málo jsem nepřátelům ubíral a musel jsem pořád odpočívat. Tohle měl být knight? Uznávám, po pár dnech jsem zjistil, že jeden můj skill nemá cooltime, takže lze používat velmi rychle za sebou (i když mu normálně běží nabíjecí čas). S tímto objevem jsem si začal myslet, že už mi to docela jde. Nepřátele jsem jakž takž dával, ale po každém úspěšném zabití jsem musel odpočívat a doplňovat nejen HP ale i MP, protože rychlé používání skillu bez cooltime žralo dost MP.Jenže při mém tisícpátém odpočinku koukám jak kolem mne běží mág a nepřítele, kterého jsem dával půl minuty a teď kvůli tomu odpočívám, od dal na dva firebally během pár sekund jako by se nechumelilo a běžel si vesele dál. Ještě jsem se stihl kouknout na jeho level a... měl o 5 levelů slabší postavu!
I na vodě je patrná tapetovost textur.
I na vodě je patrná tapetovost textur.

Tím jsem se slavným knightem skončil a poslal ho do šuplíku. Jako druhou postavu jsem si založil mága a od začátku jsem kosil nepřátele jak po másle, nemusel jsem půl dne odpočívat a dokonce i mana mi v pohodě vystačovala. Je fakt, že když se ke mně někdo dostal, tak to nebylo milé, ale to ani s tím mým knightem.

Jak se to ovládá


Pohyb postavy lze řídit jak klikáním myší, tak na klávesách WASD. Postava může skákat a tak pokud jste šikovní, lze vylézt třeba i na střechy baráků a podobně. O Vánocích běžel event, ve kterém jste museli uvolnit Santy Klause zaseknuté v komínech, což vyžadovalo vyskákání na střechy a vylezení až ke komínům. Můžu říct, že u některých baráků jsem už opravdu ztrácel nervy, protože když se 30 minut snažíte vyskočit na jednu stupidní střechu, kde hrají roli milimetry a když se vám to povede, tak vám při dalším přeskoku uklouzne noha a můžete to zkoušet znova... grrr. Ale i tak jsem celý event absolvoval dobrovolně 3x za sebou.

Mapy jsou rozděleny na různé lokace ale při hře na sebe plynule navazují, takže nenajdete žádné teleporty z jedné lokace do druhé.
Vnitřek budovy.
Vnitřek budovy.

Postavu můžete poslat i na libovolné místo na mapě a sama tam dojde. Jenže za prvé to místo musí být blízko, nebo v nějaké jednoduché krajině bez překážek, jinak tam postava odmítne jít. A za druhé je většinou daleko rychlejší když tam dojdete sami, protože postava hledá cestu celkem hloupě, místo aby vybrala nejkratší cestu tak jde například přímo do skály, tam teprve zjistí že tudy nemůže tak jde jinam, nebo pokud máte koně, tak s ním klidně skočí do vody, tím pádem ho ztratí a následně cestuje pomalu pěšky. Nemluvě o tom, že pokud na sebe cestou nabalí deset mobů a najednou si usmyslí, že tudy jít nemůže a začne se vracet přímo přes tyto naštvané moby, nemusí to dopadnout nejlépe.

Chození pěšky je často hodně zdlouhavé a proto se vyplatí vyrobit si nějaký urychlovací lektvar, ať už vlastnoručně nebo od housekeepera a nebo ho koupit u NPC.

Další způsob jak zrychlit pohyb po světě je pronajmutí koně, které vám nabízí sedlák v každém větším městě. Tento kůň je časově omezený a můžete si ho koupit na 15 minut za málo peněz nebo na 2 hodiny za více peněz. S tím už se cestovat dá ale zase pokud vám dojde někde daleko od civilizace, je už pomalu lepší použít teleportační kámen. Nemluvě o tom, že s koněm můžete projíždět nebezpečnějšími oblastmi a nepřátelé na vás nestačí, pokud tedy nepoužijí nějaké oslepení nebo zmražení.
Koně, nebo jiný dopravní prostředek také můžete dostat za nějaké výjimečné questy, nebo koupit v guildě.
Vážka dostává na frak.
Vážka dostává na frak.

Trvalé řešení problémů s koněm je však nákup nějakého permanentního, nejlépe dvousedadlového, mounta z item shopu. Pokud využijete možnosti získání diamantů zdarma a následně si počkáte na akci, kdy se prodává dvojnásobek diamantů, tak lze levně (100 - 200,- Kč) získat pořádného mounta, který se umí pohybovat i nad vodou a už to nemusíte nadále řešit. Na mounty je také každou chvíli výhodná akce.

Krom toho si můžete v každém velkém městě nastavit u teleportu svůj výchozí bod, ke kterému se můžete odkudkoli zadarmo teleportnout, ovšem tento skill má cooltime 60 minut.

A další teleportační možnost je pomocí teleportačních kamenů, které si ale už musíte koupit. Já zatím nekoupil ani jeden a mám jich dost, protože občas jsem nějaké dostal a moc tuto možnost nepoužívám. Navíc k tomu potřebujete inkoust, kterým si kdekoli na mapě označíte místo, kde právě stojíte. Potom můžete využít teleport na toto místo, což vám sebere jeden kámen.

Dual class systém


Určitě často hrajete hry s jednou postavou, přestane vás to bavit a tak si založíte jinou a hrajete zase od začátku. V Runes of Magic tohle propojili dohromady. Jak jsem psal výše, hrál jsem nejdříve za knighta a potom jsem si založil mága. Ale jen jako druhou stranu ke knightovi.
Vznášející se buff nad zmizelou mrtvolou.
Vznášející se buff nad zmizelou mrtvolou.

Tohle můžete udělat od levelu 10. Založíte k první postavě ještě druhou ale jste jako celek provázaný dohromady. Znamená to, že hrajete vždy za jednu postavu, která má své vlastní expy a levely, ale navíc může i pomoci druhé postavě. Například některé skilly jsou společné pro obě postavy. Já jako mág bych nikdy neměl skill na zvýšení obrany, ale protože ho má můj knight, má ho i můj mág. A od věci nejsou ani pasivní skilly.

Mezi postavami si můžete přepnout u NPC housemaid a dávejte pozor, abyste si přepnuli i výbavu. On mág s mečem a brněním od knighta toho moc nedokáže.

Můžete také splnit speciální quest, který vám dá úplně nový skill, který byste s jednou postavou nikdy neměli. A tyto speciální questy můžete splnit několikrát (podle vašich levelů), jen to má malý háček. Kromě toho, že na splnění potřebujete sehnat různé suroviny a zaplatit peníze, tak obě vaše postavy musí dosáhnou určitého levelu. To vás prakticky nutí abyste obě postavy levelovali přibližně stejně. A tyto questy musíte plnit postupně, nelze si při levelech 40/40 říct, že chcete jen ten nejnovější skill a ostatní ne. Jde to jen hezky popořadě.

Ze začátku mi dual class systém připadal jako komplikování hry a zbytečnost, ale nakonec je to docela výhodné. Svého mága jsem vyleveloval velice rychle, protože jsem si s ním nabral těžké questy, s knightem je dokončil, s mágem odevzdal a shrábnul odměnu. Vlastně jsem pomáhal sám sobě a nikoho jsem nemusel prosit o pomoc.

Ovšem kombinace knight/mág asi nebude nejštastnější. Buďte rozhodně pozorní a přemýšlejte, jakou kombinaci postav si zvolíte, aby se vzájemně posilovali a účinně doplňovali.

Na druhou stranu může být vylevelování druhé postavy problém, pokud jí vyberete všechny questy a žádné na ni už nezbydou. To se sice normálně nestane a je to i zbytečné, protože kdybyste měli dělat úplně všechny questy s jednou postavou, tak se to vůbec nevyplatí, protože za jeden lepší quest v dalším městě dostanete to co za deset questů v předchozím městě.

Questy


Jestli se bojíte toho, že byste neměli co dělat, tak to v této hře absolutně nehrozí. Questů jsou obrovské spousty a pro jistotu se vám i automaticky skrývají takové questy, které by vám dávaly už mizivé množství expů.

Často také dostanete questy, na které nemáte sílu a musíte buďto povolat silnější hráče do party, nebo si počkat nějakých 10 – 20 levelů, než na to budete stačit sami. A samozřejmě jsou tu i takové questy, na které nikdy sami stačit nebudete a i vysokolevelákům dají pořádně zabrat. Sám jsem byl v partě, která čítala několik desítek hráčů a šli jsme zabít mravenčí královnu. No, já jenom z povzdálí koukal. A bohužel quest mi to jako splněný nedalo i když jsme mravence dostali.
Můžete si vyzkoušet i krmení a dojení krav.
Můžete si vyzkoušet i krmení a dojení krav.

Questy jsou dobře popsané a pokud máte někoho zabít, za někým jít nebo z někoho něco dostat, často je jeho jméno v popisu questu napsáno a je klikací, takže na něj stačí kliknout a postava za ním sama dojde. Podobně můžete najít i postavu, u které máte quest odevzdat. Většinou ale tuto postavu lehce najdete na mapě, na které uvidíte ikonku splněného questu.


Stejně tak věci potřebné pro splnění questu, které z nepřátel padají, jsou hned vidět když na nepřátele najedete myší. Krom jména nepřítele se vám ukáže i co z něho musíte získat a kolik toho už máte. Proto je vhodné nabrat si co nejvíc podobných questů (max 30) a pak z jednoho nepřátele získávat třeba tři věci najednou, než to dělat natřikrát.

Může se ale stát, že najednou máte quest a nevíte co s ním. Pokud questy nečtete, tak se k tomu asi budete muset snížit, protože občas je tam napsáno, že máte zajít za nějakou NPC a promluvit s ní. Potom je nutné NPC najít, protože nemusí být nijak označena. K tomu poslouží vyhledávač postav, který je součástí questového okna (pozor, rozlišuje velikost písmen), do kterého stačí napsat část názvu NPC a případně si na ní dát značku – tak se objeví šipka přímo u vaší postavy a stačí jít podle ní (ukazuje i nahoru a dolů, takže přesně víte, kde cíl cesty bude). Jakmile NPC najdete, dvojklikem na ni se objeví možné volby ke komunikaci a tam bude speciální nenápadná položka, kterou použijete a tím pokračujete v questu. A pozor – občas se stane, že si takhle musíte promluvit přímo s tou samou postavou, která vám ten quest dala.
Sbírání vajíček od slepic.
Sbírání vajíček od slepic.

Vyhledávač postav je super, ale funguje jen na jména NPC. Často jsem měl potřebu vyhledat housemaid, aneb NPC která mi umožní vstup do mého domu. Jenže v každé lokaci se tato NPC jmenuje jinak a to jméno samozřejmě neznám, takže nezbývá než hledat „ručně“ a občas se mi stalo, že ji marně hledám a pak zjistím, že celou dobu chodím kolem ní. A nebo že jsem usoudil, že tam prostě housemaid není a po pár dnech koukám a ona tam za rohem je.

Vedle questů je číslo, udávající level, který na tento quest potřebujete, abyste to vůbec měli šanci přežít. Takže pokud je quest červený, ani to nezkoušejte, leda byste byli extra nabušení. Já se bál dělat některé questy i na stejném levelu, jaký jsem měl.

Plněním questů můžete získat i titul, který si potom lze zobrazit nad jménem postavy. Questy vám totiž často dávají skupinky NPC, kteří jsou třeba ve městě, v lese u ohýnku, v jeskyni atd. A potom, když například splníte všechny questy u farmy, získáte titul s názvem „Borec, který nám ochránil farmu“. Není to nic extra, spíš je to taková odměna, ze které nic nemáte. Já osobně jsem si to zobrazování nad postavou vypnul, protože mi to tam akorát překáželo.

Mimo normálních questů jsou zde ještě daily questy. Tyto questy můžete dělat opakovaně, ale maximálně 10x za den. Nejsou nijak zvlášť těžké, jde jen o sbírání věcí z nepřátel nebo těžení věcí a dávají docela dobré expy. Vzít si je můžete vždy ve městě z dřevěné tabule. Na mapě je toto místo označené modrým vykřičníkem. Jsou omezené výškou levelu, takže není možné jít do nějakého vzdáleného města, nabrat si velmi výnosné daily questy a dostat za ně hromadu expů. Buď na té tabuli nebude žádný quest nebo jen několik a ostatní se začnou objevovat až když budete mít vyšší level.
Projížďka s koněm v baráku.
Projížďka s koněm v baráku.

Někdy je také výhodné si daily questy splnit pouhým nákupem potřebných věcí. Například když je nějaká akce/event a jsou dvojité expy a nemáte čas a náladu někde tři hodiny kutat itemy z mobů ale expy by se hodily, stačí si potřebné itemy koupit z aukce a tímto způsobem během chvilky dokončit 10 daily questů prakticky bez práce.Mimo expů dostanete za daily questy i Phirius Tokeny, které můžete využít na mezihry nebo na nákup některých věcí v itemshopu.

Itemy


To nejhlavnější ohledně věcí je asi to, že je nikdy nenajdete na zemi a ani tam nejdou vyhodit. Lze je buďto koupit, nebo z něčeho vyndat (z mrtvého nepřítele). Myslím si, že je to docela škoda. Pokud je v něčem nějaká věc k sebrání, označují to velké hvězdičky, které se na tom místě vznášejí. Je to výhodné v tom, že když například hledáte kytku, kterou máte utrhnout, nemusíte chodit s lupou po zemi ale už z dálky je vidět, že se tam něco třpytí. Stejně tak je to s mrtvolami nepřátel a dá se toho využít. Pokud někoho zabijete a něco u sebe má, bude trvat opravdu velmi dlouho, než jeho mrtvola i s věcí zmizí. Pokud nic k sebrání nemá, zmizí okamžitě a tím pádem se i brzy objeví znovu živý. Proto se třeba v dungeonech, ve kterých jsou nepřátelé silní, může využít toho, že se v každé mrtvole nechá nějaká nepotřebná věc a nemusíte se bát, že by vás obtěžovali znovu objevení nepřátelé (případně že vás nebudou obtěžovat při cestě zpět).
Na druhou stranu pokud potřebujete zabíjet jeden druh nepřátel, tak jste nuceni z nich sbírat i nepotřebné věci, jen proto aby jejich mrtvoly zmizely a oni se brzy znovu objevili živí.
Tady naopak voda vypadá pěkně.
Tady naopak voda vypadá pěkně.

Věci u sebe mají vždy uvedeno, jakou mají cenu při prodeji NPC. Cena je vždy o nulu menší než je kupní cena. Takže pokud něco koupíte za 5000, zpět NPC to prodáte za 500. Tato informace je vhodná na zjištění, jestli ta věc má nějakou výraznou hodnotu a nebo jestli má význam se s ní tahat až k NPC kvůli prodeji.

Pokud se jedná o vybavení, které má hráč na sobě, stačí na jakékoli jiné, třeba v batohu, najet myší a zobrazí se vám informace nejen o té konkrétní věci ale zároveň vedle i o tom, co máte právě na sobě. Lze tak pohodlně a rychle porovnat, co je lepší. Bohužel, někdy se informace s tím co máte na sobě objeví vlevo a jindy zase vpravo a tak to občas trochu mate.

Veškeré oblečení a vybavení, které máte na postavě, se používáním ničí. A zničí se o daleko větší část, když umřete. Jako upozornění se vám objeví v dolní části obrazovky schéma postavy a potom byste měli urychleně vyhledat kováře, nebo podobnou postavu (umí to i merchanti) a opravit nejlépe vše. Dělá se to tak, že s NPC promluvíte a v dolní části okna bude ikonka kovadliny, tak na ni stačí kliknout. Ze začátku hry je to sranda ale postupem času je to dražší a dražší záležitost a není dobré si nechat věc úplně zničit. Mlátit se s mobama pěstičkami nejsou dobré vyhlídky.
Sem jsem jen nakoukl a zase zdrhal pryč.
Sem jsem jen nakoukl a zase zdrhal pryč.

Itemy můžete kupovat a prodávat buďto přímo mezi dvěma hráči, nebo pomocí aukce. Jakmile v aukci něco prodáte nebo koupíte, přijdou vám peníze nebo věc do poštovní schránky ve hře a tam si to musíte vyzvednout. V aukcích lze dobře vyhledávat, jen je tam omezení na rychlé stránkování, takže musíte stránkovat pomalu a vždy mezi tím čekat až se systém uráčí nechat vás přepnout na další stránku výpisu věcí.

Skilly


Své skilly dostáváte k dispozici automaticky po přechodu na další level a každý skill si můžete vylepšovat za pomoci TP bodů. Tyto body dostáváte spolu s expy za každého zabitého nepřítele, za dokončení questů a za nové levely. Další a další vylepšení skillů potřebuje stále více TP bodů a zároveň při použití spotřebovává i více many. Proto dobře rozvažujte, co vylepšujete a jak moc. Někdy se přílišným vylepšením skillu dostanete až k jeho nepoužitelnosti, protože vám vyplýtvá všechnu manu a tím skončíte. Samozřejmě není možné vylepšit skilly hned na maximum, ale s dalšími levely se opět horní laťka posune dál a skill bude možné opět vylepšit o kousek více, než v minulém levelu.
Minihra 1
Minihra 1

Skilly lze použít dvěma způsoby. Buďto na ikonku skillu kliknete pravým tlačítkem myši, nebo levým a kurzor myši se změní na jiný tvar a můžete ukázat na koho chcete skill použít. Jenže levým tlačítkem se ikonky skillů i přenášejí, takže to občas působí problémy a rozhodně to není dobré, když máte zaměřeného nebezpečného nepřítele a rozhodnete se přesunout nebo vyhodit ikonku skillu a on se místo toho použije.

Souboje


Na soubojích není nic zvláštního, krom toho, že stejně jako ve WOWku, musíte být k nepříteli otočeni čelem, jinak nezaútočí.

Ve hře je při soubojích zpracovaná krev, ale když bojuje vaše postava, tak neuvidíte ani kapku. Zato když budete koukat na někoho jiného, tak tam už se kaluže krve objeví. Proč to tak je, to je mi záhadou.

Může se stát, že se dostanete do blízkosti bosse a na tuto skutečnost jste upozorněni výrazným vykřičníkem uprostřed obrazovky a hlášením, že si máte dávat pozor. Každopádně já jsem si v jednom místě krájel piráty, začnu útočit na dalšího a i přesto že to nebyl boss, tak najednou koukám a já nežiju. Řekl jsem si, že jsem asi zapomněl sledovat svou životnost, tak jsem šel zpět zjistil jsem, že mezi piráty byl jiný druh piráta, s tím rozdílem, že mi na jednu ránu vzal půl životnosti. No podruhé jsem naštěstí jen tak tak zdrhl, ale trochu mě to překvapilo.

Nepřátelé si na vás dovolují stejně jako v reálném životě. Pokud jste slabí s malým levelem, tak na vás útočí už z deseti metrů. Čím jste ale silnější, tak útočí pořád méně až nakonec dělají jako že nic, že jsou vlastně vaši kamarádi. Takže dřív jsem se vůbec nemohl dostat do gobliní osady, protože mi hned vyprášili kožich, ještě před bránou. Ale později jsem mezi nimi bez problémů prokličkoval a ani si mě nevšimli. Jen když jsem stál půl metru od goblina, tak ho to naštvalo.
Tunel do podzemního hnízda.
Tunel do podzemního hnízda.

Když se vám souboj nevydaří a někdo vás zabije, může vás buď jiný hráč oživit a nebo se objevíte na místě znovuzrození. Je to takový totem někde na mapě. Za to ale dostanete dluh na expy. Váš počet expů se nesníží ale v levé části ukazatele se objeví lebka a když na ni najedete myší, tak se zobrazí jak velký dluh je. Následně při získávání expů jde poměrná část na dluh a trochu vám jako normálně. Takže tím se váš leveling zbrzdí.

Naopak když vy zabijete nepřítele, může se na jeho místě objevit zářící symbol. Když k tomuto symbolu přijdete, seberete ho, tak dostanete nějaký menší buff. Například vyléčení, zvýšenou obranu, zvýšené TP atd.

Výroba věcí


Vyrábět si vlastní věci je moje oblíbená činnost a končí prakticky vždycky stejně – plným batohem. Všude na mapě jsou různé kořeny, kytky, hroudy a kameny, které můžete těžit. Musíte na to mít však dostatečný těžící level a ten se vám zvyšuje právě těžením. Vytěžené suroviny můžete využít k vyrábění věcí, nebo lepších surovin. Abyste mohli vyrobit nějakou věc, musíte na ni mít recept, který se dá koupit u NPC a vzácnější si musíte vydolovat z nepřátel. Obzvlášť v dungeonech padají zajímavé recepty.
Vyleštěná podlaha vedoucí k polobossovi.
Vyleštěná podlaha vedoucí k polobossovi.

Když už máte potřebné suroviny a recept, musíte si najít místo, kde se dá vyrábět. Nelze to totiž dělat kdekoli. Většinou ve městech najdete místečka s ikonkou nad nimi a v jejich blízkosti můžete začít. Například výrobky ze dřeva musíte vyrábět u místečka s prkny, zbraně zase u kovadliny a pece atd.
Po vyrobení vybrané věci se vám zvýší expy u této činnosti což následně vede ke zvyšování levelů a s vyššími levely lze vyrábět lepší věci, které ale zase potřebují lepší ingredience.

Vyrobená zbraň má buďto základní hodnoty a nebo může mít i vylepšené, což se stává málokdy. Ze začátku je určitě dobré si tímto stylem alespoň přivydělat, protože k použití to moc není, ale k prodeji NPC se to dá využít. Já samozřejmě chtěl vyrábět všechno a tak jsem si za chvíli zaplnil batoh různými surovinami a nemohl jsem už ani nic sebrat. Jelikož mi výsledné produkty byly prakticky k ničemu, tak jsem se na vyrábění nakonec vykašlal, suroviny vyházel a přestal se o to starat.

Kastím - vyvolávám kouzlo.
Kastím - vyvolávám kouzlo.

Místa kde se dá něco těžit jsou zobrazená i na minimapě, tím pádem se snadno hledají, ale těžení a vyrábění je zdlouhavé s nevalným výsledkem (alespoň ze začátku).

Pet


Na cestách vám může pomoci i pet. Každý nováček dostane novice peta, je to spíš taková víla, která vás občas vyléčí a hlavně vám do levelu 30 může jednou denně dát svitek na vymazání dluhu v expech. Ale opravdový pet už po vás něco bude chtít a to především jídlo, které není zrovna levné a pet žere jako kyselina.
Peta si můžete koupit ale také chytit vlastního. Po mapě se občas objeví stvoření jménem Magic Cavy. Vypadá jako ježek a bojí se vás. Pokud je okolo něho klid, můžete nastražit past a chytit ho. Pokud se vám to povede, obdržíte vajíčko, které pak můžete vyvolat a objeví se u vás pet, který má vlastní expy, levely, skilly a staty. A občas se místo Magic Cavy objeví Golden Magic Cavy a z něho získáte peta lepšího. Proto byste s sebou měli vždy nosit alespoň jednu past pro případ, že se objeví Golden, kterého jsem viděl během svého hraní tak 4x.

Minihra 2
Minihra 2

Pet umí také těžit suroviny. Když mu nakoupíte levné krumpáče a přikážete mu aby těžil, tak náhodně těží jednu ze tří vybraných surovin.

Housemaid, housekeeper, zkrátka můj byt


Každý hráč má svůj základní byteček, do kterého se dostane pomocí NPC housemaid. Do bytu můžete pustit kohokoli, nebo si ho zaheslovat, případně můžete návštěvníkům povolit vstup do vaší truhly, nebo jen aby tam mohli něco nechat ale už nemohli nic brát. Kromě truhly získáte i sklad přímo u postavy housemaid, aniž byste museli vcházet do bytu.

Do bytu lze nakoupit nábytek a jiné vybavení, které má smysl buď jen estetický nebo i praktický a například vám přidává expy, TP, nebo vám umožní v klidu vyrábět věci ze surovin.

V bytě můžete také pěstovat květiny. K tomu je potřeba koupit květináč, semínka a vodu + hnojivo. Když to dáte dohromady, můžete se těšit na novou rostlinku. Doba růstu je různá podle toho co pěstujete. Může to být několik dní nebo jen hodin a přitom musíte dávat pozor aby vám rostlina neuschla. Když ji zdárně vypěstujete, lze ji buďto sklidit a využít její vlastnosti, nebo ji zmrazit a nechat tak jak je v květináči na ozdobu. Pěstováním se vám opět zvyšují expy a levely v pěstění a díky tomu potom můžete pěstovat lepší rostliny.Do bytu si lze najmout i hospodyni, která stojí 200 000 goldů. Hospodyně vám poskytne další místo na věci, protože na ni můžete navěsit svoje oblečení a pak si ho kdykoli vzít zpět. Ale hlavně vám může dát buffy a vyrobit věci. S každým vyrobením věci nebo přidáním buffu se zlepšuje a příště už to mohou být lepší věci a buffy. On je to potom rozdíl běhat po světě normálně tak jako obvykle nebo si nechat napařit buff +1500 HP. Některé vyrobené věci jsou na nic, například proměna v žábu nebo zvětšení postavy, ale jiné se zase hodí, jako třeba zvýšení rychlosti běhání, nebo zvýšení rychlosti mounta.

Při výběru hospodyně dávejte pozor na její vlastnosti, některé jdou vylevelovat méně, jiné více. Například mág nepotřebuje buffy na fyzický útok, tak je zbytečné vybírat hospodyni, která na tohle umí super buffy.
Minihry


Jestliže máte nějaké Phirius Tokeny, můžete si zahrát speciální minihry. Například ve Varanasu lze najít NPC s hnědou ikonkou nad hlavou a ta vás může teleportovat na místo dění. Doporučuji mít dost místa v batohu, protože pokud se vám zadaří, můžete získat pár dobrých věcí.

Minihra může vypadat například tak, že jste postaveni do místnosti s řadami podlouhlých desek na zemi s různými symboly. Kliknutím nebo dotekem se desky aktivují a vaším cílem je posbírat klíče, projít na konec místnosti do dveří a klíči otevřít truhly. Například deska s liánou vytvoří křoví, ze kterého musíte utrhnout větev, zapálit ji a tím zapáleným kusem spálit celé křoví. Deska zmizí a vy můžete jít dál. Další je třeba dělo, které umí rozstřelit jakoukoli desku ale jen v jeho dosahu a podobně.
Mounti a peti - nechutně vypadající had.
Mounti a peti - nechutně vypadající had.

Další minihra vypadá třeba tak, že se nacházíte v místnosti se šachovnicí, na které jsou po obvodu rozestavěny vysílače paprsků. Vždycky si jeden vyberete a zabijete, ten se promění v nepřítele, kterého musíte zabít a potom můžete rozbít desku v podlaze. Po rozbití se objeví odměna (truhla), nebo past v podobě bomby nebo třeba tuhý nepřítel. Takto musíte rozbít co nejvíce desek tak, aby vám v tom nezabránili paprsky a posbírat co nejvíce bnusů.

Hry jsou omezeny časem a jdou hrát jen jednou za den, ale je to příjemné zpestření.

Chat


Ovládání chatu mě popravdě nenadchlo. Sice neobtěžuje, funguje správně a má spousty možností, ale prostě mi často vadilo jeho ovládání. Často jsem psal jinam než jsem chtěl, protože prostě není pořádně zvýrazněné na co ho mám přepnutý, jestli normálně, do party, do guildy nebo na celou lokaci.

Rád lezu po výškách.
Rád lezu po výškách.

A hlavně je aktivní celou dobu dokud nestisknete enter. Tak se mi jednou stalo, že jsem přišel k bossovi, kterého bych nejspíš normálně sejmul i sám, ale řekl jsem si že nebudu riskovat, napíšu kámošovi. Otevřel jsem chat a začal jsem psát. Potom jsem zjistil, že neznám jméno bosse, tak jsem na něj najel myší, uklikl jsem se a postava se rozeběhla přímo k bossovi. Marně jsem mačkal WASD, to si vesele psalo do chatu a postava šla přímo bosovi pod nohy. Na ovládání chůze pomocí myši nezbyl čas, navíc než mi došlo, že píšu do chatu a proto to nereaguje, bylo pozdě.

Dobrá věc na chatu je to, že můžete použít SHIFT+kliknutí na věc nebo quest a do chatu se vloží přímo klikací odkaz a není nutné danou věc popisovat. Tato funkce vždycky usnadní domlouvání a je dobře, že i tahle hra to podporuje.

Chyby


Samozřejmě že tak velká a rozsáhlá hra musí obsahovat chyby. Nejde ale o nic tak moc drastického. Pár bugnutých questů – to je snad v každé hře.
Efekt kouzla flame.
Efekt kouzla flame.

Občas se můžete někde s postavou zaseknout, jako já a dva moji kamarádi. Byli jsme ve Snowhornu ve stanu jednoho polobosse. Protože se měl každou chvíli objevit, chtěl jsem se schovat za stojan s nářadím. Zalezl jsem tam a už jsem nemohl ven. Postava jen skákala na místě a to bylo vše. Kámoši viděli že jsem našel super schovku, tak šli zamnou a než jsem jim stačil cokoliv říct, už tam byli také uvězněni. V menu hry je ale volba na odstranění zaseknuté postavy, takže jsem to zkusil a fungovalo to jako relog, objevil jsem se o kus dál než jsem předtím byl. Ovšem tohle zasekávání se mi stalo několikrát na různých místech. Není to nijak zásadní ale nepotěší to.

Horší je to se skilly. Klidně se stane, že si vesele skillím na moby, jeden padne, ok, druhý padne, ok, třetí by měl padnout ale nepadne a zkomplikuje mi hraní. Proč? Protože i když na něj použiji úplně stejnou taktiku, tak mi to při házení skillu prostě napíše chybu, že je špatný cíl, že ho nevidím, nebo že skill není připraven. Přitom ani jedno z toho není pravda. Tahle chyba se děje náhodně, takže člověk musí být ve střehu kdyby to náhodou nevyšlo, tak aby to mohl řešit. Alespoň co se týká mága, protože tomu když nevyjde jedno vyměřené kouzlo, tak je zle.
Jestli je tohle pěkná grafika, tak ať mě stihne gobliní pomsta.
Jestli je tohle pěkná grafika, tak ať mě stihne gobliní pomsta.

Rychlost textů při questech je také trochu divná. Občas se totiž stane, že jdete odevzdat quest a NPC začne něco v bublině říkat případně se s někým bavit. Tyto bubliny velmi rychle zmizí, že to člověk ani nestihne přečíst. To by zase až tak nevadilo, protože text se objeví i v chatu a můžete si to přečíst později, ale horší je, když se to snažíte vysledovat a najednou před vámi stojí nějaký silný nepřítel, protože ta NPC ho vyvolala (průběh questu). Takže je lepší vůbec se o ty texty nestarat a radši očekávat nějakého moba, který se může objevit a když se nic neobjeví, tak teprve potom zjišťovat, co to vlastně psali.

Stabilita hry také není nejlepší. Dost často se mi stávalo, že po chvíli hraní hra zahlásila chybu a spadla. Stávalo se to většinou tehdy, když jsem se teleportoval odněkud někam, zkrátka po loading obrazovce. Údajně by mělo pomoci snížení grafických detailů hry, ale s tím jsem se nemohl smířit.

Jeden z menších mamutů.
Jeden z menších mamutů.

A co se ještě týká chyb, tak asi třikrát se mi stalo, že jsem vešel do města a tam to vypadalo jako po atomovém výbuchu. Budovy ve vzduchu, zem znetvořená, kopce, skály zpřeházené a nedalo se tam ani vejít. Ovšem když jsem šel pryč, tak tam žádný problém nebyl a po čase se to spravilo.

Zpracování

V té zmražené věži jsem byl a nebylo to snadné.
V té zmražené věži jsem byl a nebylo to snadné.

Popravdě řečeno, na to jaký byl okolo této hry humbuk je grafika celkem průměrná a hlavně na větších plochách země je vidět jak se textura opakuje a vytváří tapetový vzor. Ovšem hru si můžete stáhnout i s vylepšenou grafikou. Taková instalačka má o pár GB více a tam už by to mohlo být lepší. Efekty jsou na dobré úrovni, obzvlášť mágův flame je efektně zpracovaný. Také někteří zářiví mounti vypadají přímo nádherně.

Zato ručně kreslené obrázky při loadingu hry moc krásy nepobraly a u některých ani nesouhlasí proporce, například má postava jednu ruku větší.

Co se týká zvuků, tak k tomu nemám žádné připomínky a hudba je normální. Pokud nemám nutkání ji vypnout, tak je to vždycky plus. Hudba se mění podle toho v jaké jste lokaci, nebo třeba zda jste ve městě a podbarvuje atmosféru hry.

Závěrem


Runes of Magic
9z10 Hratelnost: 8
Grafika: 7
Zvuk: 6
Max level: 70
Měna: Gold
Questy: Mnoho
Minimální požadavky:
Windows XP, Vista, 7, CPU Pentium IV 2.0 GHz, RAM 512 MB, GFX 128 MB RAM, Pixel Shader 2.0, HDD 10 GB.
KLADY:
  • mnoho možností co dělat
  • mnoho různých questů
  • dual class systém
  • cena u věcí
  • hospodyně
  • minihry
ZÁPORY:
  • grafika země
  • ovládání chatu
  • věci nelze hodit na zem
  • automaciké hledání cesty
Download hry
Hlavní předností této hry je široký záběr. Nemusíte jen zabíjet nepřátele a čekat na další levely. Vždycky je tu něco, co můžete dělat místo toho a bavit se něčím jiným, ať už to je těžení surovin, vyrábění věcí, minihry, pěstování rostlin nebo další spousty aktivit. Duální systém postav také přináší novou zábavu, při které se můžete přepnout ze svého hlavního charu na druhý a dělat zase jiné věci jinde. Krom toho všeho ani levelování není kdo ví jak pomalé, spíš naopak a ani zde nenajdete nekonečné dolování stovek věcí z mobů (věcí je vždy rozumné množství), stejně tak jako nebudete dvě hodiny čekat až vám z moba vypadne jedna věc, kterou potřebujete, takže než se začnete nudit, bude to asi chvíli trvat.Další obrázkyPěkné panorama.
Pěkné panorama.

Na zkoušku jsem vlezl do cizího domu, měl tam i gramofon.
Na zkoušku jsem vlezl do cizího domu, měl tam i gramofon.

Pet, který těží suroviny.
Pet, který těží suroviny.

Elder Reindeer - co já se ho nahledal.
Elder Reindeer - co já se ho nahledal.

Během oslav nového roku byly ohňostroje zadarmo, tak jsem si dělal radost.
Během oslav nového roku byly ohňostroje zadarmo, tak jsem si dělal radost.

Jádro mraveniště.
Jádro mraveniště.

Mapa.
Mapa.

Okno s questy.
Okno s questy.

Zajímavý dopravní prostředek.
Zajímavý dopravní prostředek.

23 lidí v partě.
23 lidí v partě.

Abych se nenápadně dostal mezi nepřátele, proměnil jsem se ve vozík.
Abych se nenápadně dostal mezi nepřátele, proměnil jsem se ve vozík.

Lochnesky.
Lochnesky.
Recenze | 28.02.2011 | Autor: Rotačák
přečteno 13522x | komentářů: 57

Komentáře

Pro psaní komentářů se nejprve přihlaste.


Bridie lvl6 p0 09.08.2013 17:16:05
nahlásit | odpovědět
Hra se za rok radikálně zhoršila a je to jen o tom, aby z lidí vytáhly co nejvíc peněz! Odešlo z této hry. přes 60% hráčů.
Honzus lvl10 p1 15.12.2012 13:16:09
nahlásit | odpovědět
Myslela vsechny hry tady na webu, ktere se musi stahnout a nainstalovat.
fabia98 lvl37 p4 15.12.2012 15:26:15
nahlásit | odpovědět
Všechny hry tady na webu se nemusí stáhnout a nainstalovat. A jak víš, že nemyslela mini hry v RoM?
Honzus lvl10 p1 15.12.2012 17:15:23
nahlásit | odpovědět
Nevim, predpokladam, ze myslela rom jako takove.
fabia98 lvl37 p4 15.12.2012 17:39:11
nahlásit | odpovědět
Počítat se musí se všemi možnostmi. Takže, oba máme pravdu, dokud stepanka1517 neodpoví, což asi neudělá.
Honzus lvl10 p1 15.12.2012 17:58:18
nahlásit | odpovědět
To bylo salamounsky receno.
stepanka1517 lvl10 p0 24.09.2011 12:53:08
nahlásit | odpovědět
Pls daj se tyhle hry hrat?
fabia98 lvl37 p4 24.09.2011 16:22:17
nahlásit | odpovědět
Který hry?
kubushek lvl2 p0 11.09.2011 19:56:07
nahlásit | odpovědět
Pls nevíte někdo jak si mam změnit secondary class ,?? omilem sem si dal nekoho jineho a nevim jak to změnit . Diky.
Rotačák lvl46 p21 11.09.2011 22:17:01
nahlásit | odpovědět
Leda věcí fruit of forgetting za reálné peníze.
lucky lvl15 p1 23.08.2011 16:31:31
nahlásit | odpovědět
Poradite mi pls negdo jak mám udělat obrázek ze hry ( nebo spíše ve hře)?? Předem děkuji.
Rotačák lvl46 p21 23.08.2011 16:38:52
nahlásit | odpovědět
Zkoušel jsi klávesu "Printscreen"? Obrázky se objeví ve složce "screenshots" u hry.
KAHAN lvl2 p0 31.07.2011 10:45:10
nahlásit | odpovědět
Po přečtění teto recenze jsem musel okamžitě hru sosnout, takže práve se na tom děla. jen otazka je někde na netu nějaky forum bo více informací pohromadě o postavách atd...
existuje server kde je převážně česka(slovenská) komunita?
Rotačák lvl46 p21 31.07.2011 10:52:23
nahlásit | odpovědět
breta lvl2 p0 28.07.2011 21:42:44
nahlásit | odpovědět
Ahoj mám dotaz kde si můžu opravit věci na wow to je jednoduché ale tady to nemůžu nají díky za odpověď.
Rotačák lvl46 p21 28.07.2011 22:30:13
nahlásit | odpovědět
U obchodníků, nejlíp u kováře, ale dělají to i jiní. Když nakupuješ věci, tak dole v okně je ikonka kovadliny.
wertui007 lvl14 p10 17.07.2011 14:30:02
nahlásit | odpovědět
Nedá se zvýšit šance na vylepšení? :D měl sem asi 29 kamenů na brnění a mám ho +1 a to sem rád :/.
Narkotikl lvl12 p1 17.07.2011 12:44:46
nahlásit | odpovědět
Prosil bych o radu. Dosáhl jsem levelu 10. A potřeboval bych se dostat do města Varanas. Jak? A jak si vytvořím secundary class? Dik.
Rotačák lvl46 p21 17.07.2011 13:02:57
nahlásit | odpovědět
Jak? Pěšky nebo na koni :) Dej si mapu a podle ní se to dá najít, záleží na tom, kde právě jsi. A ve Varanasu je to úplně nakonci vpravo.
Narkotikl lvl12 p1 17.07.2011 13:10:23
nahlásit | odpovědět
Asi jsem uplně blbej ale na mapě nic nevidim akorat port do lokace silverspring. Můžeš to prosím trošku upřesnit? Jsem úplně v té první lokaci v Logaru.
Nejnovější screenshot
Nejnovější screenshot
gc3non: Potkal jsem Gam...........
Ovládací panel
Přihlašovací jméno:
Heslo:
zapomněli jste heslo? zaregistrujte se zde
Nejnovější zpráva z chatu
Nejnovější článek z blogu uživatelů
Miničlánky
Nejnovější minirecenze
Sherwood Dungeon
0 z 10
Nejnovější komentáře
Rift
1 gc3non: Seratos?
Rift
2 gc3non: Strom :-D asi.
Rift
2 otakar: Souhlasím,bohužel:(
Prius Online: Otevřená beta startuje 2. června
4 Dena: Kde si to můžu stáh nout?
War Thunder
4 ohandl: Neni to špatná hra ale ty odměny při spouštěni hry,nic moc.
Renesanční Království: Po válce
1 paveldf: Nikdo nic nepíše, tak snad se nebudete zlobit, když něco přidám já. V Renesančních královstvích máme již rok 1...
Blood and Soul
2 plnyhrnekkafe: Ale docela jen je to rusky.
War Thunder
1 Hipno: Vypadá to dobře :D
Revelation Online
5 Monoke: To já si vždycky čas najdu xD Legie mě chytla jako nikdy žádný jiný datáč :-D
Revelation Online
2 Monoke: Vypadá to vcelku zajímavě :)
Nejnovější videa

Might & Magic Heroes Online: Oficiální trailer
Není tam toho ukázáno ze hry zrovna hodně, ale vypadá to moc pěkně.

Armored Warfare: Ukázka soundtracku
3 Společnost Obsidian Entertainment zveřejnila krátkou ukázku soundtracku do sv...

Archlord 2: Vlog - Loot & Equipment
Tvůrci berou vše vážně a připravují pro hráče několik epizod vlogů. Tohle je ...

Top uživatelé
UživatelLevel
1. gc3non 39 (113 expů)
2. Dvoulistek 37 (209 expů)
3. davi.k 37 (181 expů)
4. fabia98 37 (0 expů)
5. Andy 36 (41 expů)
6. otakar 35 (193 expů)
7. Trenak 35 (160 expů)
8. Mirdous 33 (276 expů)
9. Khemenki 31 (181 expů)
10. SuG4Ru 31 (164 expů)
Nejvíce kliknutí
UživatelKliknutí
1. ||Cobra11|| 1449
2. herovis 1013
3. Trenak 830
4. Rotačák 347
5. avrilka19 316
6. zafan 287
7. EjKejTrenak 189
8. ExisteR 181
9. Andy 138
10. canki 115
Tip na článek
© ITEM 2011 - 2020 | Reklama | Podmínky | Kontakt