zde najdete pouze online hry zdarma

Recenze: 9Dragons

Jestliže jste viděli někdy nějaký Kung-fu film a chtěli byste si vyzkoušet jak to vypadá „naživo“, je tahle hra určena přímo pro vás, jen je trošku delší než obyčejný film a než se z vás stane pravý kungfista, tak to bude ještě dlouho trvat.
Výběr postavy je jednoduchý, zvolíte si jen chlapa nebo ženskou, pár typů obličejů, vlasů, oblečení, rozdělíte několik startovních Chi bodů do svých schopností a vyberete jednu ze šesti startovních lokací, ve které začnete.
Celkem si můžete vytvořit až tři postavy a pokud to v jiných hrách znamená, že hrou budete procházet stejně, akorát s jinými vlastnostmi té postavy, tak tady to znamená že budete hrát skoro úplně jinou hru.
Výběr postavy
Výběr postavy

Začínáte jako nikdo, nic neumíte a jste normální člověk, co se chce učit Kung-fu. Hned na začátku je vám nabídnut tutoriál a pokud ho přijmete, ženský průvodce vám anglicky s čínským přízvukem vysvětlí jak se hra ovládá a o co tam jde. Na konci tutoriálu si budete moct zvolit jaké Kung-fu se budete učit a šoupne vás to do domácí lokace vybraného stylu.
Můžete se učit buď bílé nebo černé Kung-fu. Bílé se dělí na Shaolin, Wu-tang, League of Beggars, černé na Sacred Flower, Heavenly Demon a Brotherhood of Thieves.

Každý styl je naprosto jiný, učí se jinde, má jiné oblečení a používá postoje a pohyby tak jak je můžete vidět ve filmech. K tomu se každý styl specializuje vždy na jeden nebo dva druhy zbraní. Já jsem chtěl do Shaolinu, ale vybral jsem si ženskou postavu a ty nemají v Shaolinu co dělat. Tak moje druhá volba byl Wu-tang se specializací na meče.

Tutoriál Zapnuté filtrování obrazu
Tutoriál
Zapnuté filtrování obrazu

Když tutoriál odmítnete, tak začnete jako u každé podobné hry s questy, které patří k vybrané startovní lokaci. Takže můžete začít hru šestkrát znova a pokaždé jinde s jinými questy.

Jakmile jsem se objevil ve hře (konkrétně já v tutoriálu), tak se mi zdála grafika hry divná, asi jako kdybych si hadrem na podlahu přeleštil monitor. V options jsem naštěstí našel volbu „Screen filtering“ a vypnul ji. Potom už bylo všechno v pořádku. Kromě toho jsem si tam ještě poladil pár věcí, jako všechny grafické položky vytáhnul na max, všechny možnosti pozapínal a hned to vypadalo líp. V základu je vypnuté i zobrazení trávy a to je škoda. Doporučuji taky všechno pozapínat.

Pohyb je vyřešen normálně myší, kam kliknete, tam postava jde. Neobchází překážky, takže když do něčeho nabourá, tak se zastaví. Někdy to přináší problémy se vymotat z místa, kde je víc věcí okolo. Ale co mě zklamalo více, to je nemožnost skákat ze skal a jiných vysokých objektů dolů (ono vůbec není možné skákat, ani na místě). Jakmile je někde velký sráz nebo propast, zastavíte se na okraji a šmitec. Takže žádné zkracování cesty rovnou za nosem, ale hezky okolo. Stejně tak není možné ani plavat.
Mapa světa
Mapa světa

Kolečkem na myši si přibližujete a oddalujete pohled od své postavy a nejvyšší přiblížení znamená že se díváte na vlastní oči. Takže se nemusíte různě štelovat, pokud chcete vidět někam kam se vám to nedaří, ale prostě se podíváte vlastníma očima libovolně po okolí.

Jednotlivé lokace, ve kterých se nacházíte, jsou promakané a je vidět že si s tím autoři dali práci aby to nějak vypadalo. Není to jen jako „sem prskneme nějaký barák, támhle rozházíme nějaké stromy...“.
Cestování vám zpříjemňuje mapa, která má popsané všechny části území, takže vždy zjistíte kde jste a kam máte jít. Mapu lze zvětšit, přiblížit a dokonce v ní vyhledat i NPC postavy. Sice ne podle jmen ale podle profesí a pokud se tam taková postava nachází (například kovář), na mapě se zakroužkuje. NPC postavy jsou na mapě znázorněny jako oranžové tečky a když na ně najedete myší, zobrazí se jejich jméno. A v případě že mají nějaký quest na splnění, je na jejich místě kolečko s vykřičníkem. Naopak když čekají na vrácení questu, mají tam místo vykřičníku otazník.

Když jsme u těch jmen, zapomeňte na jména jak je znáte, jste v Číně, takže NPC mají čínská jména jako Tang Xang a podobné, stejně jako města. Zpočátku se to může zdát chaotické, ale člověk si brzo zvykne.

Na začátku potkáte běžné NPC jako například hospodského, vetešníka, skladníka, zbrojaře, lékárníka, prodejce obleků a třeba učitele Kung-fu. Skladník je ovšem mazanej a jen tak vám nedovolí používat sklad. Musíte si ho pronajmout za peníze, které našetříte. Nejdelší doba pronájmu je na rok dopředu.
Vysvětlení jak se hraje
Vysvětlení jak se hraje

V této hře je zajímavě vyřešené zpracování levelů. Vždy když dosáhnete levelu 12, posunete se v levelové rovině o jeden stupeň dále a zase nabíráte levely od začátku. Těchto stupňů je celkem 18. A pokaždé když přecházíte na další úroveň, musíte si projít procedurou „Chi breathing“, která vás pomocí vaší čakry přenese na další stupeň. Je to taková malá zkouška ve které uvidíte spletenec barevných kuliček (bílá, černá, modrá) a musíte se dostat z jednoho konce na druhý. Levé tlačítko na myši odpovídá bílé kuličce (Yang), pravé tlačítko černé (Yin) a obě najednou modré (Neutral). Podle toho jakou rychlostí a s kolika chybami tento proces dokončíte, tolik by měla být ovlivněna vaše cesta na další stupeň. Ovlivněné by měly i expy, ale nemohu si to ověřit protože po dokončení celá hádanka hned zmizí, tak člověk ani neví jak dopadl, ani jak velké udělal kombo. I přes to, že se jedná jen o tři druhy kuliček, tak to dokáže pěkně zmást a máte vždy jen jeden jediný pokus.
Tento proces byste měli dělat na bezpečném místě, jinak když vás někdo sekne během jeho provádění, budete z toho mít kromě okamžité smrti i další postihy.

Systém levelů je sice zajímavý, každý stupeň má svůj vlastní název (Losing self, Opening chi...) ale v konečném důsledku je to zmatečné pokud něco prodáváte. Sice je možné zjistit i skutečný celkový level, ale při prodeji a nákupu se musíte vždycky ujišťovat který level jakého stupně konkrétní věc potřebuje.

Levely se získávají poměrně rychle a i když někde musíte celý level kuchat jen ty samé nepřátele, tak to netrvá nijak extra dlouho. Alespoň ze začátku. Je jasné že to takhle dlouho nejspíš pokračovat nebude.

Kromě levelu vám nabývá i ukazatel rage. Podle vysvětlivek by to mělo fungovat tak, že při každém kritickém zásahu nabyde jedna kulička. Až kuličky vytvoří kruh, měla by se vám snížit obrana a zvýšit útok a ještě byste měli mít možnost se přepnout do módu berserk, který ještě zvýší vlastnosti rage. Jenže podle kritických zásahů se to nepočítá, to bych to měl moc jednoduché a navíc když už nevím v jaké závislosti začne nabývat rage a dokončí kruh kuliček, objeví se kousíček červené linky, která také musí vytvořit kruh a teprve až se to stane, bude rage dokončeno. To se mi povedlo až za dva dny hraní! A navíc jsem si potom nevšiml že by se cokoli stalo a ukazatel jel zase od nuly. Tak nevím jestli na to měla vliv moje smrt když jsem měl 99% nebo to prostě nefunguje.
Pěkně zpracované stromy a tráva
Pěkně zpracované stromy a tráva

Jakmile postoupíte na druhý stupeň, stane se opravdu nemilá věc. Ve hře se začne zobrazovat reklamní proužek a už nezmizí, dokud si nekoupíte premium věc za reálné peníze. Tahle reklama se zobrazuje v horní části obrazovky nad hrou, takže je mimo oblast ve které hrajete. Dala by se celkem snadno ignorovat, ale obměňuje se, takže když se tam zobrazí světlý banner, vždycky to upoutá.
Mají to chytře udělané, nejprve vás nechají hrát hru aby se vám zalíbila a když už se rozjedete, tak tam šoupnou reklamu. Reklama ještě ke všemu využívá Internet Explorer, takže po každém načtení banneru uslyšíte známé cvaknutí a navíc se vám změní kurzor myši na windowsácký, která se potom zase po chvíli vrátí do původního herního vzhledu.

Zřejmě na každém novém stupni je něco nového, proto třetí stupeň přináší kromě jiného například ztrátu expů když zemřete (do té doby jste mohli umírat jak se vám zachtělo). A u toho to nekončí, taky se vám poškodí věci, které nesete na sobě a asi tři minuty budete mít snížené osobní schopnosti.

Po smrti zůstanete klečet na zemi a začne vám utíkat čas. Po tu dobu vás je možné oživit. Jakmile čas uběhne, svalíte se na zem a dostanete na výběr tři možnosti. Buď se objevit u hospody (pokud jste se v ní předem zapsali), nebo na půdě vašeho klanu a nebo přímo tam kde jste umřeli, přičemž poslední volba vás bude stát největší ztrátu zkušeností z těchto voleb. Po znovu objevení máte ještě chvilkovou nezranitelnost, nic se vám nemůže stát, ale vy taky můžete maximálně chodit, nelze použít ani meditaci.
Hurá do boje
Hurá do boje

To že jste si vybrali nějaký styl Kung-fu ještě neznamená, že k nim patříte. Můžete sice trénovat, ale pořád jste nikdo. Až o mnoho později dostanete nabídku ke vstupu do – v mém případě – Wu-tang klanu a začnete být teprve učeň (u mě to bylo při Gathering Chi level 8).
Abyste takovou nabídku dostali, musíte plnit questy, jinak budete pravděpodobně nikdo navěky. Není třeba plnit všechny, ale jen ty hlavní, které se většinou táhnou přes spoustu levelů a logicky patří ke klanu.

Jako člen klanu získáte možnost používat klanové Kung-fu, které je daleko účinnější než to co jste se učili podomácku. A taky budete moct používat věci určené jen pro váš klan.

Na třetím stupni budete mít možnost, alespoň u Wu-tang klanu, postoupit z role učně do role studenta a zvolit si svoji Kung-fu cestu. Ty jsou na výběr čtyři a jako nejvýraznější bych vyjmenoval bojovníka a léčitele. Zase každá tato cesta vyžaduje jinou taktiku hry, jiný postup, specializaci a rozdělování bodů. Proto v tento okamžik získáte možnost si své rozdělené body do schopností znovu přerozdělit, stejně tak body do specializací pro různé zbraně.
Pes
Pes

Je obdivuhodné kolik variací hra vytváří. Máte na výběr šest klanů, v každém se můžete specializovat na různé klanové zbraně a potom si ještě vybrat cestu jakou se vydáte. A to jsem teprve na začátku hry.

V každém městě se prochází různá domácí zvířata, jako slepice, psy, prasata atd. Jsou mírumilovná, ale pro začátek si na nich můžete zkusit jak vám to jde v boji. Pokud jste si v nastavení hry zapnuli volbu pro zobrazení jejich životnosti nad hlavou, budete i na dálku vidět kolik jim ještě zbývá. Je to výhodné zejména protože jim ani vám životnost sama nenabývá (jako je to ve spoustě ostatních her), pokud se přímo neléčíte. Takže je možné „nasekat“ nepřítele, utéct, vyléčit se a potom ho jít dodělat. Stávalo se mi, že jsem potkal nepřátele na pokraji smrti a stačilo jen jednou seknout a bylo po nich. A pokud vámi načatého nepřítele dodělá někdo jiný, o vaše vydřené expy nepřijdete, ale poctivě připadnou vám.

Spoustu měst a portálů do dalších map chrání stráže, kteří tam nejsou jen tak na ozdobu ale když přijde nepřítel moc blízko, nebo se tam objeví nepřátelský kungfista, stráž zaútočí. Někdy je to opravdu výhodné a několikrát mi to zachránilo život – stráže pobili nepřátele, kteří mě sledovali.
Trénování Kung-fu
Trénování Kung-fu

Útočí se levým tlačítkem myši, jen se dvojklikne na nepřítele. Zároveň se o něm zobrazí malé info a to jakou má životnost (ať už máte zapnuté zobrazování jeho životnosti nad hlavou nebo ne), jaký má level (kromě speciálních nepřátel) a grafické zobrazení levelu – je to barevný čtvereček, který když je uprostřed ukazatele, znamená to že cíl má stejný level jako vy. Směrem doleva ukazuje nižší level a doprava vyšší. Podle barvy čtverečku, který je shodný jako barva jména nepřítele, poznáte taky rychleji jak je nepřítel na tom. Například červená značí vysoký level a neměli byste se pokoušet na takového nepřítele útočit, nebo si předem extra zjistit o kolik vyšší level má, kdežto tmavě modrá zase znamená, že nepřítel je pod vaši úroveň a nedostanete za něj expy – to se napíše i do informačního okna po kliknutí na nepřítele.

Nepřátelé vás buď ignorují a brání se až když je napadnete, nebo teprve když na ně zaútočíte tak se další seběhnou na pomoc a nebo po vás jdou jakmile se k nim přiblížíte.
Když zaútočíte, tak se vaše postava sama natočí k nepříteli a sleduje ho i když popojde jinam, takže stačí zaútočit a hotovo, není nutné se k němu otáčet čelem. Při boji si pak můžete pravým tlačítkem myši otočit pohled tak abyste na boj viděli z boku.

Bojovat samozřejmě můžete i v partě, kde jako velký přínos beru to, že v seznamu lidí party vidím i sám sebe. To mi například ve Fiestě chybělo, sice jsem vesele všechny ostatní členy léčil, ale to že já jsem byl nad hrobem, to jsem snadno přehlédl. Tady se to nestane, protože nejen že vidím všechny členy party ale když má někdo málo životnosti, začne jeho rámeček červeně blikat.
Útok s kopím
Útok s kopím

V této hře jsem poprvé viděl, že mezi sebou bojují i dva normální počítačoví nepřátelé. Šel jsem kolem vlka a člověka, když se vlk rozběhl a začal do člověka kousat. Chvíli se tam prali, jeden vyhrál a protože mu zůstalo málo životnosti, tak jsem ho sejmul.

Když vidíte že souboj asi nevyhrajete, můžete utéct. Nepřítel vás sice bude ještě kus sledovat, ale pomalu, takže je snadné mu utéct. Pokud ho nalákáte hodně daleko od jeho místa výskytu, tak se zpátky nevrátí, ale prostě zmizí. Vypadá to divně ale většinou budete rádi že je hlavně pryč.

Pokud vám nebudou stačit holé ruce na boj, jakože pokud se na boj beze zbraně budete soustředit, tak vám stačit můžou, jen si bude potřeba potom koupit bojové rukavice, tak si můžete koupit různé zbraně.
Já jako Wu-tang jsem se soustředil na boj s mečem. K tomu jsem se naučil Kung-fu pro boj s mečem a ještě pro boj beze zbraně. Později jsem tyhle dvě vyměnil za Wu-tangské verze.
Kopí podruhé
Kopí podruhé

Kung-fu, nebo-li skilly, vás může naučit trenér. Nachází se vždycky poblíž cvičiště. Některé Kung-fu je zdarma, jiné se musí koupit a klanové kung fu většinou vyžaduje Contribution body. Tyto body získáte tak, že vašemu klanu darujete různé věci, které jste někde posbírali. Podle toho jak je věc hodnotná, tolik bodů dostanete a za ně si potom znalost Kung-fu koupíte.

Když už získáte nějaký Kung-fu styl, musíte se ho nejdříve natrénovat a k tomu slouží právě to cvičiště. Dvojklikem na cvičiště si vyberete Kung-fu, které chcete trénovat a můžete začít. Vaše postava bude například bušit do dřevěného panáka a v horní části obrazovky se zobrazí ukazatel s červeně vyznačenou částí přes kterou bude přejíždět kulička. V případě boje je potřeba vždy kuličku zastavit v červeném poli stisknutím tlačítka na myši a například při trénování meditace ji v červeném poli udržet držením tlačítek a nenechat ji vyklouznout ven.
Když se vám bude dařit, tak za chvíli se Kung-fu naučíte a můžete ho používat.
Někdo chrápe na zemi
Někdo chrápe na zemi

Kung-fu se používá tak, že si jeho ikonu přehodíte do skillbaru a pak už se s ním zachází podle jeho typu. Například boj s mečem stačí označit kliknutím. Ikona se zvýrazní a vaše postava se připraví na boj s touto technikou – zaujme postoj. Potom kdykoli zaútočíte, budete už používat tento styl. Jiné Kung-fu se používá zase jinak, například silný úder mečem se používá jen občas, protože se dlouho nabíjí, takže lze používat jako doplněk k normálnímu útoku mečem, přičemž normální útok mečem zůstane pořád označený jako výchozí.
Dále je tu pasivní meditace, která funguje sama od sebe, nebo třeba umění „Lehká noha“, které se musí označit a poté se používá klávesou alt (jedná se o rychlé běhání, které získáte až na vyšším levelu) atd..

Použití Kung-fu je doprovázeno různými zvukovými efekty, hlavně když se přepnete z mírového postoje do útočného (hru to nebrzdí, tohle postava dělá jen když jí nic jiného nepřikážete) nebo za použití speciálních útoků. Jednou jsem slyšel jak někdo blízko mě cosi vyvolával při odříkávání srandovního „hugačaka“.

Mimochodem, každý medituje jinak (jakmile je členem klanu), například Wu-tang vyvolá ninja symbol, Shaolin stojí na jedné noze ve známém postoji s druhou nohou skrčenou bokem, jiný klan zase prostě spadne na zem a spí atd.
Už mi to Kung-fu docela jde
Už mi to Kung-fu docela jde

Během používání Kung-fu se vám u něho zvyšuje zkušenost. Nezáleží na tom, jestli bylo jeho použití účinné, jestli jste se například mečem trefili, záleží na tom, jestli ho používáte. Po dosažení 100% zkušeností získá vybraný skill další level, je účinnější, výkonnější a třeba v případě bojů můžete získat další fázi útoku. Nejdříve máte například jen seknutí. Potom sek-otočka, potom sek-otočka-kop, sek-otočka-kop-přemet atd.

Používání Kung-fu spotřebovává vitalitu (manu). Když vám dojde, nemůžete použít Kung-fu a zbyde vám jen základní útok. Abyste zase zpět načerpali vitalitu a třeba životnost, musíte použít meditaci. Meditace je taky skill a vypadá to tak, že zaujmete meditační postoj a čekáte až se vám doplní vitalita a životnost. Tento proces nelze přerušit, musíte vždy počkat až do konce, až se vám doplní vše na plno. Výjimka je jen tom případě, když vás někdo napadne, potom jste z meditace vytrženi.

Vitality a životnosti se týká ještě jedna věc a to jsou vnější a vnitřní zranění, která získáte snadno od silnějších nepřátel. Léčit se dají buď léčivými nápoji nebo návštěvou léčitele. Kolik jakých zranění máte zjistíte snadno pohledem například na ukazatele vitality a životnosti. Na jejich konci je číslo (pokud je ukazatel plný, nemáte žádná zranění), které určuje počet zranění. Toto číslo se odčítá od vitality (vnitřní zranění) nebo od životnosti (vnější zranění) a proto si bez vyléčení těchto zranění nemůžete doplnit tyto hodnoty na maximum.
Nový level
Nový level

Věci které padají z nepřátel jsou vhodné pro plnění questů, nebo k výrobě různých jiných věcí. Když jsem ale viděl kolik ingrediencí potřebuje jedna věc, tak jsem se zhrozil. Na to bych si musel koupit sklad.
Kromě věcí padají z nepřátel i peníze a není jich mnoho. Když jsem šel na výlet do neprozkoumaných končin (dostal jsem se díky umění „Lehká noha“ docela daleko), stejně jsem viděl že i ze 70-ti levelového nepřítele vypadne jen 25 peněz. Tak pak se asi musí chytře prodávat to co člověk najde a co vyrobí aby zbohatl.

Já měl tu smůlu, že vždycky když už jsem si něco našetřil, tak jsem si koupil nějakou blbost. Například jsem si koupil čelenku a šaty – ty byly jen kvůli vzhledu, nic nepřidávaly (kromě kapes – šaty a kalhoty mohou mít kapsy, do kterých lze umístit některé předměty zvyšující vaše schopnosti). A asi o dva levely dál jsem vstoupil do Wu-tang klanu a dostal šaty a čelenku zadarmo.
Nebo jsem si koupil meč, ještě o dva levely vyšší, protože jsem myslel na budoucnost. A asi po třech dalších levelech mi z nepřítele vypadl zlatý meč, který v základním obchodě vůbec k dostání nebyl.
A poslední věc byly rukavice. Od začátku jsem měl za nějaké questové červené rukavice, které měly super bonusy ale vůbec se mi nelíbily, vypadaly jako palčáky. Tak jsem si v dalším městě koupil lepší, které měli uvedeno i damage. Jenže proč měli damage? Protože s nimi člověk bojuje – místo meče. Vyhodil jsem 5600 peněz za nic. No nakonec jsem je zase prodal za 3000 někomu kdo je sháněl a ten meč se slevou 1000 jsem taky udal. Lepší než za 500 do obchodu.
Zkoušel jsem Wu-tang holé ruce
Zkoušel jsem Wu-tang holé ruce

Ovšem nalezené zbraně se mi hráčům prodat nepodařilo. Je sice pravda že jsem je neprodával kdo ví jak dlouho, ale stejně. Je možné si otevřít svůj vlastní krámek a umístit do něj maximálně 9 věcí. Vypadá to tak, že vaše postava klečí a nad hlavou má popis vašeho krámku. Není to nijak zvlášť přehledné, obzvlášť na tržišti, ale lepší než nic.
Na tržišti jsem potkal spammery, kteří tam inzerují své www stránky, na kterých prodávají věci do hry. Docela to znemožňuje komunikaci, protože celý chat je zaplaven jejich hláškami. Je sice možné tyto hráče blokovat ale to se projeví jen tím, že se jejich text v chatu vyhvězdičkuje.

Zvláštně je tu vymyšlena možnost nošení zbraní. Nejsou omezeny levelem, takže si klidně můžete vzít velmi silnou zbraň (pokud ji někde seženete), ale potom vás hra neustále upozorňuje, že na tuhle zbraň nemáte dostatečný level a bude se vám rychle poškozovat. A nechat si opravit zbraň není levná záležitost.
Palčáky
Palčáky

Zbraně je možné vylepšovat až na +9, ovšem na to si jako Kung-fu začátečník hezky dlouho počkáte. K vylepšení na +1 potřebujete přísadu, kterou si musíte vyrobit a vzpomeňte si co jsem říkal o vyrábění věcí. Koupit samozřejmě jde od hráčů, ale je pro nováčky šíleně drahá. Nemluvě o tom, že vylepšovat nějakou zbraň ze začátku nemá vůbec smysl, když za chvíli máte jinou. Prostě na vylepšování ze začátku hry rovnou zapomeňte.

Do některých věcí (šaty, zbraně) lze usadit ornament. Je to možné jen pokud je ta věc k usazení ornamentu přizpůsobená a pozná se to tak, že je pod popisem věci úplně dole ještě okénko kam se právě může dát ornament. K tomu potřebujete nástroj na připevnění ornamentu a ornament, který patří ke stejnému typu věci. Ornamenty přidávají různé bonusy a nejdou už z věci odstranit. Bohužel u některých ornamentů a dalších vetešnických věcí v obchodě nebyly vidět popisky, takže jsem nevěděl k čemu jsou, asi nějaká chybka.
Na obrázku vypadá voda hezky, ve skutečnosti je dost překombinovaná
Na obrázku vypadá voda hezky, ve skutečnosti je dost překombinovaná

Další bonusy pro vaší postavu je možné získat použitím Epithet. Je to jakýsi nadpis nad vaší postavou. První jsem získal za zapsání se do Wu-tangu (učeň) a ten jsem později vyměnil za studenta. Tyto klanové Epithety mají velké bonusy a je škoda je nepoužít.

Komunikace s hráči probíhá přes normální chat, na kterém mi vadí akorát to, že je průhledný a někdy je špatně vidět. Po napsání a odeslání textu se zobrazí text i v bublině nad hráčem, ale docela krátkou chvíli. Každopádně pořád lepší než vůbec. Prostřednictvím chatu je možné použít i emoce, které postava gestikulací provede. Bohužel bez jakéhokoli zvuku, takže je to jen takové divoké němé mávání.
Komunikování přes celou lokaci je možné buď až ve vyšších levelech, nebo jen platícím hráčů.

Co se týká questů, tak jsou tam spíš tak trochu navíc. Není jich moc a někdy s novým levelem nezískáte ani jeden nový quest. Ty zkušenosti, které za ně získáte za to vůbec nestojí, když stačí sejmout dva nepřátele a ty zkušenosti máte taky. Ovšem věci, které dostanete za některé questy jsou už zajímavější. A hlavně, když nebudete dělat questy, můžete spoustu věcí propásnout jako jeden hráč, který se mě ptal jak se stane učněm – nedělal questy, tak by se jím ještě nestal. Takže doporučuji dokončit všechny questy a i když je to třeba daleko, aspoň si vyexpíte Lehkou nohu a také je to odreagování od tupého expení.
Prodavač na tržišti
Prodavač na tržišti

Docela mě překvapilo, že tuhle hru hraje docela dost českých hráčů. Narazil jsem asi na čtyři a jednoho Slováka. Vzhledem k tomu, že lze začít v šesti různých lokacích je to tam našima docela přelidněno.

Trochu bych tu měl zmínit i chyby ve hře. Sice je to hra pořád ve vývoji, jako ostatně všechny tyto hry, takže chyby mohou být už druhý den opraveny a nemusí platit. Přesto se o pár z nich zmíním.
Některé jsou malicherné, jako že název NPC se zobrazuje pod trávou místo nad ní, nebo že se životnost nepřátel (pokud ji máte zobrazenou) ukazuje i skrz kopce, takže nepřítele nevidíte ale jeho životnost ano, nicméně to pomáhá při závažnější chybě:

Podle jejich fóra se to dřív nestávalo a děje se to až od nějakého novějšího updatu. Může se vám stát a taky se vám to stane a doufám, že to brzy opraví. Jde o to, že uvidíte chybějící části postav ve hře. Třeba hráče bez hlavy, bez nohou, bez zbraně, nebo naopak jen zbraň, případně prostě bude kompletně neviditelný. Jen ten popisek s životností bude vidět. A u hráčů to nekončí, když přejdete do další mapy, často se objeví jen bílé kopce, děravá zem a chybějící textury. Je to velmi nepříjemná věc. Sice když chvíli počkáte, tak se všechno pomalu načte a zobrazí ale hezké to rozhodně není. Někam běžíte, zastavíte se a nikde nikdo. A najednou se začnou objevovat části těl a jejich zbytky. Nebo k vám přiběhne hlava s mečem a podobně. V tutoriálu jsem si ze začátku vzal do ruky zbraň, neviděl jsem ji a když mě potom napadli tři cviční nepřátelé, tak jediné co jsem z nich v první chvíli viděl, byly jejich jména.
Meditující člen Wu-tangu
Meditující člen Wu-tangu

Další nepříjemná chyba se mi začala projevovat při používání Kung-fu Lehká noha. Člověk si vesele běží a pak se stane, že směr pohybu se začne udávat pohybem myši i když nedržím druhé tlačítko. To by ještě nevadilo a taky se to po chvíli zase spraví, ale kromě toho může nastat drastické zpomalení ovládání hry. Hra běží v pořádku ale kurzor se šíleně zpomalí, začne cukat a nemůžete pořádně zatáčet. Obzvláště nemilé je to v nebezpečném prostředí, když okolo jsou nepřátelé a vy nemůžete manévrovat a nedejbože se kvůli tomu v jejich blízkosti zaseknete třeba o strom – pak nemůžete nic, s pomalým kurzorem se ani neotočíte a už vůbec nepopojdete. A taky to za chvíli přejde.
Stromy hrají všemi barvami
Stromy hrají všemi barvami

Ale Lehká noha má ještě jeden bug a tím je nezastavitelnost. Pustíte alt, postava by měla zastavit, ale ona běží dál – jako vždy to přejde až za chvíli. Když jsem v nebezpečné zóně, chci zastavit – ono nic a běží to dál, tak pak nevím kdy se to spraví a kde to zastaví (třeba přímo u nepřítele). Nezbývá než nabourat do zdi, někde kde nikdo není a počkat pár sekund až se to spraví. A těch pár sekund nemůžete nic dělat, nejde chodit, nejde útočit, nejde nic. Když tuhle chybu zkombinujete s druhou chybou, je to smrtelná kombinace. Mě to zázrakem ještě nikdy nestálo život, ale nehorázně to rozčiluje, když nejde nic dělat a musím čekat až se to uráčí zase mě pustit k ovládání.
No a poslední chybka je asi spíš způsobena špatným pingem hráče, protože občas vidím ostatní při používání Lehké nohy jak takzvaně warpují – posunují se po skocích a ještě k tomu jsou otočeni špatným směrem, takže běží třeba pozpátku.

Sbírání věcí je také trochu zmatené, často se stává že kliknu na věc a postava se sebere a jde úplně někam jinam neznámo kam a neznámo proč. A stává se to i když věci sbírám mezerníkem i když v daleko menší míře.
Prodávám zbraně a opodál někdo rozbíjí hrnce
Prodávám zbraně a opodál někdo rozbíjí hrnce

Další nejspíš neúmyslná věc je to, že když máte třeba otevřený inventář a jeho okno překrývá nějaký aktivní objekt ve hře (hráče, věc na zemi, nepřítele) tak při přejíždění kurzorem po inventáři se kurzor mění podle toho na co byste ukazovali kdyby jste ho měli zavřený. Docela to mate.

A jako poslední chybu bych uvedl to že přestane reagovat komplet klávesnice. Stalo se mi to jen dvakrát a možná s tím mělo něco společného to, že jsem často přepínal hru do windows a zpátky.

To, že napsání loginu, hesla a jména postavy je hrozně zpomalené možná ani chyba není, ale je to divné. Mimochodem, nezapomeňte, že v heslu pro připojení na server musíte napsat aspoň tři znaky na grafické klávesnici, jinak vás to dál nepustí.

Grafika této hry je skvělá, nemám co bych ji vytknul. Stromy se ve větru kývou (akorát mi občas vadilo když měly větve až na zem, člověk pak nic nevidí), existuje tam den, západ slunce a noc. Přechody mezi denní dobou jsou sice téměř náhlé, ale to ani nevadí. Postavy jsou perfektně ztvárněné a naanimované, jen promluvit.

9Dragons
9z10 Hratelnost: 8
Grafika: 9
Zvuk: 8
Max level: 127
Měna: Gold
Questy: Málo
Minimální požadavky:
Windows 98/2000/ME/XP/Vista, CPU Pentium III 1 GHz, RAM 512 MB, GFX GeForce MX, HDD 2 GB.
KLADY:
  • mnoho cest, kterými se vydat
  • pěkně zpracované lokace a postavy
  • grafika
  • rozlehlost
ZÁPORY:
  • chyby při používání Lehké nohy
  • málo questů a málo expů za ně
  • omezení v pohybu (nejde skákat, plavat)
Download hry
Prostředí je jak už jsem psal propracované, na každé mapě najdete jiné stavby a i velkolepé paláce, jezera, hradby a všelijaká zajímavá různorodá stavení.

Zvukům bych taky nic nevytknul, kromě zvuku při otvírání jakéhokoli menu. Je to zvuk dvou o sebe se třoucích mečů. Prvních pět minut to znělo zajímavě, ale potom to akorát otravuje.

Hudba je ta pravá čínská jako vystřižená z filmu. Občas se ale zasekne, chvíli se opakuje jeden úsek a pak zmlkne a je ticho. Případně dohraje a je ticho. A po několika minutách zase začne.

Je toho opravdu strašně moc, tahle hra má tolik možností a tolik směrů, že i když jsem napsal tak obrovskou recenzi, tak přesto jsem nepopsal ani čtvrtinu toho, co hra nabízí.

Takže jestli si chcete vyzkoušet jaké to je stát se kungfistou a vyzkoušet si „síolam gong fu“, tak směle do toho.

Další obrázky


Nový oblek a čelenka Wu-tang Kung-fu je lepší
Nový oblek a čelenka
Wu-tang Kung-fu je lepší

Mezihra Sídlo Wu-tangu
Mezihra
Sídlo Wu-tangu

Darovaný oblek Dálnice kolem jezera, kudy často tachtím s využitím Kung-fu Lehká noha
Darovaný oblek
Dálnice kolem jezera, kudy často tachtím s využitím Kung-fu Lehká noha

Ještě používám starou meditační techniku Domorodý drzoun
Ještě používám starou meditační techniku
Domorodý drzoun

Nový účes Západ slunce
Nový účes
Západ slunce

Rákosnická alej Něco mi říká, že jsem si nevybral nejlepší cestu
Rákosnická alej
Něco mi říká, že jsem si nevybral nejlepší cestu

Brána do pekel Když někam jdu, hned mi tam chystají slavnostní koberce
Brána do pekel
Když někam jdu, hned mi tam chystají slavnostní koberce

Nová meditační technika Tržiště
Nová meditační technika
Tržiště

Palác v údolí Hradby v dálce
Palác v údolí
Hradby v dálce

Vršek mostu Nepřítel jezdící na tygrovi
Vršek mostu
Nepřítel jezdící na tygrovi
Recenze | 05.02.2011 | Autor: Rotačák
přečteno 5618x | komentářů: 44

Komentáře
Hra: 9Dragons

Pro psaní komentářů se nejprve přihlaste.


Radex lvl9 p0 01.05.2012 12:14:17
nahlásit | odpovědět
Good a kdo píše neco jiného tak to nehrál nebo je slepej.
Puff23 lvl2 p0 20.03.2012 08:01:09
nahlásit | odpovědět
Ahoj chtel bych to zkusit ale nevim zda tam jeste nekdo hraje kdo by poradil.
otakar lvl35 p2 20.03.2012 08:05:49
nahlásit | odpovědět
Ahij,já to kdysi zkoušel,karate supr,ale příliš moc bugů:)
Fidols lvl8 p4 25.04.2012 13:08:06
nahlásit | odpovědět
Bugy byly, jsou a budou. Hodně věci je již opraveno.
Fidols lvl8 p4 25.04.2012 13:07:08
nahlásit | odpovědět
Stále tam hrajem. Yang server.
wertui007 lvl14 p10 19.11.2011 20:10:16
nahlásit | odpovědět
Docela dobrá pařba,akorát za wara to je takovej stereotyp, tak sem hrál hybrida,ale ten zase docela dostává :D,kdyby nebylo ve win 7 zabránění spuštění dat tak to hraju x)
Fidols lvl8 p4 24.11.2011 19:26:17
nahlásit | odpovědět
Já to hraju pod W7 a nemám žádnej problém.
wertui007 lvl14 p10 24.11.2011 19:59:03
nahlásit | odpovědět
Já jo, mám tam zabránění spuštění dat, po spuštění mi to napíše program snake application přestal pracovat.
Fidols lvl8 p4 25.11.2011 13:48:26
nahlásit | odpovědět
Zkus to spustit jako správce.
Fidols lvl8 p4 27.07.2011 11:17:17
nahlásit | odpovědět
Dneska večer by měl být patch s novým eventem. Patch by měl přinést nová mostra do eventu.
kongig lvl3 p4 25.07.2011 17:49:23
nahlásit | odpovědět
Chvili sem ji hral ale nic moc.
Fidols lvl8 p4 06.08.2011 13:27:08
nahlásit | odpovědět
A je to tu zase, 9Dragons končí u poskytovatele GamersFirst.

15.09.2011 budou uzavřeny servery.

U nového poskytovatele budou zachovány všecny accounty včetně všech itemů.

Nový poskytovatel by měl byt Gamers Campus. (evropský poskytovatel)

Budu Vás informovat.
Drakobijec lvl19 p0 04.07.2011 11:14:15
nahlásit | odpovědět
9D je pecka kung-fárna ,hrál sem ji půl roku a rád se kní někdy vrátim...
ojza lvl14 p0 05.05.2011 12:32:09
nahlásit | odpovědět
Chvilku sem ji hrál ale moc mě nenadchla.
archavias lvl10 p0 10.04.2011 15:37:23
nahlásit | odpovědět
Kdo by se mnou zaparil.
Fidols lvl8 p4 11.04.2011 14:02:36
nahlásit | odpovědět
Já hraji furt. :)
Fidols lvl8 p4 04.04.2011 11:12:35
nahlásit | odpovědět
Jinak rafinave zbraní už delší dobu není +9 max ale +12 a podle drbů prý bude až +15.

Jak jde rafinace?

+1 brnkačka
+2 brnkačka, ale....
+3 raz, dva, tři
+4 zavři oči
+5 si zapal cigaretku
+6 okousané nehty
+7 připraven toaletní papír
+8 jde kupodivu dobře
+9 by mohlo jít trošku lépe
+10 jde obtížně ale jde.
+11 je velká náhoda, že to někdo dá, dále to umí jen bůh a hacker za poplatek :D
+12 umí jen hacker :D .
davi.k lvl37 p9 04.04.2011 13:58:09
nahlásit | odpovědět
To mě dostalo :D. Fakt dobrý, tak jsem se nezasmál už dlouho :).
Jsemtady lvl20 p0 05.04.2011 10:44:46
nahlásit | odpovědět
Kolik stojí placené +? dejme tomu od +5 do +12? (Né, že bych to chtěl hrát, ale zajímá mně kolik to stojí.)
Fidols lvl8 p4 06.04.2011 12:46:15
nahlásit | odpovědět
Rafinované zbraně se neprodávají za reálné peníze. Pouze od hráčů. Cena zbraní je různá, záleží na lvl a parametrech a bousech zbrabí. Třeba taková obyčejná zbraň pro PS lvl (181 lvl) na +5 se prodává tak od 20 - 35 kk (kk = milion) goldů, 4 slotová zbraň (pro 4 bonusy do zbraně) PS lvl (181 lvl) na +5 se prodává od 100 - 140 kk. Zbraně na +12 se ve hře neprodávání protže to nikdo nemá a když má tak ta zbraň byla na 100% koupená od gold sellerů nebo vietnamců či vyrafinovaná nějakým hackerem.
Nejnovější screenshot
Nejnovější screenshot
gc3non: Potkal jsem Gam...........
Ovládací panel
Přihlašovací jméno:
Heslo:
zapomněli jste heslo? zaregistrujte se zde
Nejnovější zpráva z chatu
Nejnovější článek z blogu uživatelů
Miničlánky
Nejnovější minirecenze
Sherwood Dungeon
0 z 10
Nejnovější komentáře
Rift
1 gc3non: Seratos?
Rift
2 gc3non: Strom :-D asi.
Rift
2 otakar: Souhlasím,bohužel:(
Prius Online: Otevřená beta startuje 2. června
4 Dena: Kde si to můžu stáh nout?
War Thunder
4 ohandl: Neni to špatná hra ale ty odměny při spouštěni hry,nic moc.
Renesanční Království: Po válce
1 paveldf: Nikdo nic nepíše, tak snad se nebudete zlobit, když něco přidám já. V Renesančních královstvích máme již rok 1...
Blood and Soul
2 plnyhrnekkafe: Ale docela jen je to rusky.
War Thunder
1 Hipno: Vypadá to dobře :D
Revelation Online
5 Monoke: To já si vždycky čas najdu xD Legie mě chytla jako nikdy žádný jiný datáč :-D
Revelation Online
2 Monoke: Vypadá to vcelku zajímavě :)
Nejnovější videa

Might & Magic Heroes Online: Oficiální trailer
Není tam toho ukázáno ze hry zrovna hodně, ale vypadá to moc pěkně.

Armored Warfare: Ukázka soundtracku
3 Společnost Obsidian Entertainment zveřejnila krátkou ukázku soundtracku do sv...

Archlord 2: Vlog - Loot & Equipment
Tvůrci berou vše vážně a připravují pro hráče několik epizod vlogů. Tohle je ...

Top uživatelé
UživatelLevel
1. gc3non 39 (113 expů)
2. Dvoulistek 37 (209 expů)
3. davi.k 37 (181 expů)
4. fabia98 37 (0 expů)
5. Andy 36 (41 expů)
6. otakar 35 (193 expů)
7. Trenak 35 (160 expů)
8. Mirdous 33 (276 expů)
9. Khemenki 31 (181 expů)
10. SuG4Ru 31 (164 expů)
Nejvíce kliknutí
UživatelKliknutí
1. ||Cobra11|| 1449
2. herovis 1013
3. Trenak 830
4. Rotačák 347
5. avrilka19 316
6. zafan 287
7. EjKejTrenak 189
8. ExisteR 181
9. Andy 138
10. canki 115
Tip na článek
© ITEM 2011 - 2020 | Reklama | Podmínky | Kontakt