zde najdete pouze online hry zdarma

Začátečnický průvodce po eSportech

Tak jako stopaři po Galaxii ve známé sérii knih potřebují svého průvodce, stejně tak i vy toužící po úspěchu v herní branži budete potřebovat základní instruktáž na téma eSporty...
eSport a potažmo eSporting jsou moderní a plně internetové pojmy. Rozhodně to tedy neznamená, že si dáte multiplayer po lokální síti nebo jen tak single sami. Herní sláva na vás čeká pouze tehdy, když porazíte davy jiných.

Poslední léta eSporty rostly natolik, že jako černé díry přitahovaly stále další a další nohsledy jen svojí známostí a gigantičností. Donedávna to ale nijak extra masová záležitost nebyla. Naopak, šlo o pár hardcore příznivců té či oné hry, jenž se snad znali všichni navzájem.


Dříve se pouze hrálo, dnes ale máte scénu často mnohem bohatější - o řadě nástrojů dnešních her se totiž prvním eSporterům ani nesnilo. Ve sféře eSportu dnes tedy nenajdete pouze další hráče, ale také všelijaké nástroje pro lepší eSportění.

V prvních dnech eSportů byla scéna malá a jen špetka věrných se tulila okolo her typu Team Fortress 2, Counter Strike a Warcraft II. Scéna eSportu byla tehdy natolik drobná, elitní a omezená, že developery a prodejce her zprvu ani nenapadlo, jaký potenciál zde leží.

Veškeré eSporty jsou ale odjakživa svět sám pro sebe. Už se vám zdá, že znáte vše okolo hry, pak zjistíte, že jsou něco jako eSporty, zkusíte je a rázem jste zahlceni konkurencí. A teprve když budete super-dobří a všechny porazíte, uděláte si jakýs-takýs obrázek o tom, jak rozlehlá oblast to je.

eSporty dnes jsou na míle vzdáleny původní geekovské a nerdovské podobě, jakou měly zprvu a sedí hrdě na čelních stránkách magazínů online i papírových. Nejpopulárnější hrou je dnes Starcraft II (někteří borci jej nikdy nehráli single), LoL a ani DotA2 nezostává. Svět je to tedy velký a hlasitý. Ta tam je dřívější zatuchlá útulnost, na druhou stranu, známější věci znamenají i více sponzorů a tedy více financí pro vítěze.

Takže, jaké velké herní scény zde najdeme?

Major League Gaming


MLG zahájila provoz k roku 2002 a zaměřuje se na FPS střílečky. Během let přidali i RTS a tedy hry typu Starcraft II a League of Legends. Je to liga americká a to přímo ta největší.


MLG hostovala v letech 2010-2012 každý rok celkem 3 obří eventy pro SC2 a je to organizace kritizovaná i chválená za její pay-per-view model.

MLG je na výši, co do objemu zápasů, výkonu členů i streamovacích technologií.

DreamHack


Co se týče DreamHack, tak ta vyrostla okolo původní skupinky školáků, jenž si občas zahráli a nyní jde o globálního korporátního giganta, jak se nám ty časy mění...


Jsou vyzdvihováni za své údajně nejlepší herní festivaly a LAN akce. Nabízí široké spektrum herních eventů, turnajů a Starcraft II cup je jeden z nich.

Dreamhack poskytuje Koreou inspirované rozložení stánků v eSport oblasti + přitahuje objem lidí srovnatelný s MLG. Dá se říci, že o Dreamhack a MLG se často mluví jako o eSport gigantech s +/- stejnou podporou.

Dreamhack pravidelně nastoluje nové divácké světové rekordy a jeho eventy jsou k vidění na řadě TV. Jelikož tam je to nejlepší z matchů, rozhodně doporučujeme neprošvihnout.

World Cyber Games


World Cyber Games je globální eSportový turnaj organizovaný z Jižní Korei a byl jedním z prvních, jenž se zaměřil na mezinárodní soutěžení. WCG se zkrátka inspiroval v ideích Olympiády - a nejen tam. Také v logu, formátu, cenách a vstupních bojích.


WCG zahájil provoz k roku 2000 a vyvinul se díky stále rostoucímu cenovému bazénku, takže dnes poskytuje stále větší turnaje a eventy. V roce 2009 vysílali v TV show zvanou Ultimate Gamer.

Povídalo se, že WCG letos upustí od podpory běžných PC her a zůstane pouze u mobilních věcí, nicméně to se naštěstí nepotvrdilo, jelikož i pro rok 2012 nabízí stále osvědčené tituly i platformy.

Intel Extreme Masters / ESL


Turnaj IEM zastřešovaný Electronics Sport League je globální eSport turnaj většinou konaný v Evropě. IEM je sice menší co do velikosti, ale velký co do obsahu - právě on totiž hostuje kvanta všemožných her. Často se vyskytuje na CeBITu v Hannoveru, kde slouží jako ideální první štace pro budoucí eSportové mistry.


IEM nabízí globální výzvy v jednotlivých regionech po světě a končí šampionátem, v němž se pak poperou vítězové.

A další?


Další festivaly hostí třeba GSL, NASL, HomeStory Cup, StarLeague, RedBull Lan, ISeries a další a další, dnes jsme opravdu jen lehce naťukli ty největší a nejznámější.
Článek | 31.07.2012 | Autor: Petr Hájek
přečteno 1298x | komentářů: 2

Komentáře

Pro psaní komentářů se nejprve přihlaste.


pest lvl7 p2 02.11.2012 17:01:56
nahlásit | odpovědět
Hm.
lucky lvl15 p1 01.08.2012 22:12:31
nahlásit | odpovědět
Co je to ten pay-per-view model?
Nejnovější screenshot
Nejnovější screenshot
gc3non: Potkal jsem Gam...........
Ovládací panel
Přihlašovací jméno:
Heslo:
zapomněli jste heslo? zaregistrujte se zde
Nejnovější zpráva z chatu
Nejnovější článek z blogu uživatelů
Miničlánky
Nejnovější minirecenze
Sherwood Dungeon
0 z 10
Nejnovější komentáře
Rift
1 gc3non: Seratos?
Rift
2 gc3non: Strom :-D asi.
Rift
2 otakar: Souhlasím,bohužel:(
Prius Online: Otevřená beta startuje 2. června
4 Dena: Kde si to můžu stáh nout?
War Thunder
4 ohandl: Neni to špatná hra ale ty odměny při spouštěni hry,nic moc.
Renesanční Království: Po válce
1 paveldf: Nikdo nic nepíše, tak snad se nebudete zlobit, když něco přidám já. V Renesančních královstvích máme již rok 1...
Blood and Soul
2 plnyhrnekkafe: Ale docela jen je to rusky.
War Thunder
1 Hipno: Vypadá to dobře :D
Revelation Online
5 Monoke: To já si vždycky čas najdu xD Legie mě chytla jako nikdy žádný jiný datáč :-D
Revelation Online
2 Monoke: Vypadá to vcelku zajímavě :)
Nejnovější videa

Might & Magic Heroes Online: Oficiální trailer
Není tam toho ukázáno ze hry zrovna hodně, ale vypadá to moc pěkně.

Armored Warfare: Ukázka soundtracku
3 Společnost Obsidian Entertainment zveřejnila krátkou ukázku soundtracku do sv...

Archlord 2: Vlog - Loot & Equipment
Tvůrci berou vše vážně a připravují pro hráče několik epizod vlogů. Tohle je ...

Top uživatelé
UživatelLevel
1. gc3non 39 (113 expů)
2. Dvoulistek 37 (209 expů)
3. davi.k 37 (181 expů)
4. fabia98 37 (0 expů)
5. Andy 36 (41 expů)
6. otakar 35 (193 expů)
7. Trenak 35 (160 expů)
8. Mirdous 33 (276 expů)
9. Khemenki 31 (181 expů)
10. SuG4Ru 31 (164 expů)
Nejvíce kliknutí
UživatelKliknutí
1. ||Cobra11|| 1449
2. herovis 1013
3. Trenak 830
4. Rotačák 347
5. avrilka19 316
6. zafan 287
7. EjKejTrenak 189
8. ExisteR 181
9. Andy 138
10. canki 115
Tip na článek
© ITEM 2011 - 2020 | Reklama | Podmínky | Kontakt